Opublikowano

Minister nauki dla PAP: jedną z najlepszych dróg do wyjścia z kryzysu – inwestowanie w naukę

Dla gospodarki najlepszą drogą wyjścia z sytuacji kryzysowych jest mądre inwestowanie. A jedną z lepszych i mądrzejszych inwestycji jest inwestowanie w kapitał intelektualny, w naukę – powiedział w rozmowie z PAP minister nauki Wojciech Murdzek.

PAP zapytała ministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka, czy polskie uczelnie i nauka będą musiały „zacisnąć pasa” w związku z wysokimi wydatkami państwa na przeciwdziałanie skutkom kryzysu związanego z COVID-19. “Będziemy pokazywać, że dla gospodarki najlepsze drogi wyjścia z sytuacji kryzysowych to ścieżki przez mądre inwestowanie. A jedną z lepszych i mądrzejszych inwestycji jest inwestowanie w kapitał intelektualny, w naukę” – powiedział minister. Dodał, że koszt poniesiony na wypracowanie przez naukowców nowatorskich rozwiązań „może zwrócić się stukrotnie”.

“Wzmocniona pozycja nauki to silniejsza rola Polski w świecie gospodarki globalnej, w świecie kultury, cywilizacyjnych osiągnięć” – dodał. “Wszystkie dziedziny – jak choćby medycyna czy obronność – oczekują rozwiązań z najwyższej półki. A u podstaw tego wszystkiego stoi wykształcone społeczeństwo. Polska nauka nie może być zapomniana czy pominięta” – zaakcentował.

“Bardzo liczę – tak jak pan premier i pan prezydent – na aktywne zaangażowanie uczelni i polskiej nauki w wychodzenie z kryzysu gospodarczego” – powiedział.

Mówiąc o roli swojego ministerstwa w czasach COVID-19 Wojciech Murdzek wymienił, że istotne są m.in. bieżące działania związane z dostosowywaniem rytmu pracy uczelni czy instytutów do ograniczeń związanych ze zwalczaniem pandemii. Kolejna sprawa to monitorowanie działań uczelni czy instytutów na rzecz walki z COVID-19 i ułatwianie tych działań. Dotyczy to choćby prac nad respiratorami czy polskimi testami na koronawirusa.

Pytany czy uczelnie niepubliczne radzą sobie w pandemii powiedział: “będziemy szukać rozwiązań, które nie pozostawią tych uczelni samym sobie”.

PAP zapytała też ministra o rolę przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych w czasie pandemii. “Zjawiska, których teraz doświadczamy, budują zapotrzebowanie na badania z zakresu tych nauk. Liczę, że owoce prac naukowców pozwolą nam wszystkim lepiej zaadaptować się do tych nowych warunków, pozwolą spojrzeć na nie z nowej perspektywy” – powiedział minister.

Zapytany o to, czy planuje w swojej kadencji wypracować nowe rozwiązania dotyczące Polskiej Akademii Nauk, powiedział, że jest to temat dalej aktualny. “Dyskusje nad kształtem Polskiej Akademii Nauk będą kontynuowane. Jest to kolejne ogniwo zmian po ustawach dotyczących innowacyjności i reformie uczelni i nauki zwanej Konstytucją dla Nauki” – zapewnił. Dodał, że chciałby, aby w dyskusji nad kształtem PAN dopuszczone były argumenty różnych stron i by wypracowano szeroki konsensus, jeśli chodzi o nowe rozwiązania.

Wojciech Murdzek potwierdził też, że jednym z celów jego resortu będą starania, by polska nauka pozyskiwała więcej środków w ramach programów unijnych – m.in. z programu ramowego Horyzontu Europa. “Będziemy się starali, żeby Polska maksymalnie w tym nowym okresie była obecna” – zapowiedział.

PAP – Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

lt/ ekr/

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)