Opublikowano

Minister Czarnek rozmawiał z rektorami AWF o poprawie kondycji fizycznej uczniów

Sposoby poprawy kondycji fizycznej uczniów i rola, jaką w tym zakresie spełniają wyższe uczelnie – to główne tematy spotkania ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka z rektorami Akademii Wychowania Fizycznego. Szef MEiN zapowiedział m.in. organizację dodatkowych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży.

Spotkanie ministra Czarnka z rektorami AWF odbyło się w poniedziałek w Białej Podlaskiej, w filii Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

“Pierwszym obszarem naszych działań będą szkolenia dla nauczycieli wychowania fizycznego oraz nauczycieli klas I-III realizowane w formie stacjonarnej oraz zdalnej, sfinansowane ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, przygotowane przez zespół specjalistów z AWF” – podkreślił Przemysław Czarnek, cytowany w komunikacie MEiN.

“Drugi obszar również dotyczy zdrowia i kondycji fizycznej uczniów. To propozycja dodatkowych, pozaszkolnych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży, które będą organizowane we wszystkich gminach. Chodzi o to, aby dać szansę uczniom na znalezienie atrakcyjnej alternatywy spędzenia wolnego czasu i aktywizować młodych w tych obszarach, w których oni sami chcą i mogą się z sukcesem realizować” – wskazał minister.

Jak informuje ministerstwo, uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na niepokojące zjawisko zwolnień z lekcji WF i niechęci uczniów do ćwiczeń. Rozmawiali także o systemie kształcenia nauczycieli oraz metodach pracy. W trakcie dyskusji minister Przemysław Czarnek przedstawił najważniejsze działania planowane przez resort edukacji i nauki, których celem jest wsparcie dzieci oraz młodzieży po długotrwałym okresie nauki zdalnej.

Uczestnicy spotkania w Białej Podlaskiej podkreślali również, że sama propozycja szkoleń, szeroka oferta programowa oraz atrakcyjne metody zajęć nie spowodują natychmiastowych zmian w codziennej aktywności fizycznej najmłodszych. Takie działania muszą opierać się na wzroście świadomości dotyczącej problemów bezruchu i właściwej diety zarówno wśród nauczycieli, rodziców, jak i uczniów.

“Zagadnienia te będą poruszane również w rozmowach z resortem zdrowia oraz rodzicami uczniów, a także w ramach szerszych działań komunikacyjnych” – czytamy w komunikacie ministerstwa.

MEiN zaznacza, że ważnym punktem spotkania była także dyskusja o roli, jaką Akademie Wychowania Fizycznego odgrywają w poprawie kondycji społeczeństwa, w tym w szczególności dzieci i młodzieży, a także kształceniu i doskonaleniu nauczycieli.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

ozk/ mhr/

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)