Opublikowano

Mini-poradnik zarządzania czasem

Mini-poradnik zarządzania czasem

Umiejętność skutecznego zarządzania czasem jest w dzisiejszym świecie niezbędna. Osoby, których praca związana jest z realizacją konkretnych zadań w nienormowanym czasie dokładają wszelkich starań, aby tę sztukę opanować do perfekcji. Wiedzą bowiem doskonale, że od odpowiedniego zorganizowania dnia zależy skuteczność i efektywność ich działań. Tymczasem warto zdać sobie sprawę, że umiejętność odpowiedniej organizacji czasu przydaje się wszystkim.

Każdy z nas na pewno kojarzy osoby wiecznie narzekające na brak czasu. Są nieustannie zabiegane i sfrustrowane, że mimo ciągłego działania osiągają mizerne efekty. Nie mają czasu na odpoczynek, rodzinę, zdrowie, ani nawet na pracę. Odnoszą wrażenie, że ich doba niewyobrażalnie się skraca i nie wiedzą, co leży u podstaw ich problemów. Jeżeli więc też jesteś jedną z takich osób, może warto usiąść na chwilę, wyciszyć się i zgłębiając w spokoju lekturę artykułu przeanalizować elementy, które mogą przyczyniać się do tego problemu. A mogą to być między innymi:

  1. Odwlekanie, czyli świadome lub nawykowe odkładanie na później zadań, których wykonywać nie lubimy. Odwlekanie wynika często z naszego słabego charakteru, a jego skutkiem jest gromadzenie się zadań nieprzyjemnych, które powinny być zrealizowane od razu. Powoduje to konieczność wykonania wielu nielubianych zadań naraz, co wzmaga nasz niepokój i stres.
  2. Perfekcjonizm, czyli wynik strachu przed porażką. Marnujemy czas, niepotrzebnie doprowadzając zadanie do perfekcji, ponieważ boimy się negatywnej opinii innych. Unicestwiamy przy tym swą spontaniczność i kreatywność, stając się bezwolnymi, sfrustrowanymi i zabieganymi robotami. Nie zdajemy sobie przy tym sprawy, że przez zbytnią drobiazgowość nawet najprostsze zadania stają się często dla nas nie do udźwignięcia.
  3. Pracoholizm, czyli uzależnienie od pracy. Pracoholicy to ludzie, którzy nie potrafią odpoczywać, a wszystkie planowane i realizowane przez nich zadania związane są z pracą. Nie odczuwają przy tym żadnej przyjemności z tytułu wykonywanych przez siebie działań. Nie mogą obejść się bez pracy niezależnie od tego, jak szkodliwe jest to dla ich zdrowia. W przeciwieństwie do entuzjastów pracy (osób ciężko pracujących) są mniej wydajni, ponieważ nie wiedzą kiedy mogą przerwać, aby zająć się czymś innym.
  4. Inne specyficzne nawyki codzienne, które powodują, że czas jest przeszkodą w dążeniu do celu:
    • Ciągły przymus do wykonywania jakiejś czynności
    • Poczucie presji czasu
    • Agresja i intensywne popędy
    • Zamiłowanie do współzawodnictwa, ambicja
    • Niezmienna punktualność
    • Zdecydowanie

Jakie zatem działania podjąć na początek, aby w mądry sposób, po kolei, zacząć uczyć się panowania nad swym czasem?

  1. Przede wszystkim powinieneś zdać sobie sprawę, że planowanie i umiejętność zarządzania czasem to nawyk. Dlatego tak samo, jak w przypadku innych nawyków, także i jego nauka będzie wymagała wysiłku. Na początku wszystkie działania trzeba będzie wykonywać świadomie, będą wydawały się śmieszne i nienaturalne. Z czasem jednak staną się naszą „drugą naturą”, a my będziemy dumni, że wypracowaliśmy w sobie nowy, bardzo pożyteczny nawyk.
  2. Kup kalendarz. Posiadanie kalendarza to niezbędna podstawa skutecznego planowania i „ujarzmiania” czasu. Gdy rozpiszesz wszystkie swoje działania co do godziny, zdasz sobie sprawę, ile tak naprawdę czasu marnujesz. Zaznacz na czerwono ten „jałowy” czas i zacznij wypełniać go konkretnymi zadaniami.
  3. Twórz listę zadań. Lista zadań jest zbiorem działań, które prowadzą do realizacji konkretnego celu. Aby skutecznie stworzyć taką listę musimy dysponować takimi informacjami, jak:
    • Zadania, czyli zbiór czynności do wykonania
    • Określony czas na każde zadanie
    • Termin zakończenia realizacji zadania
    • Wszystkie środki potrzebne do realizacji zadania
  4. Dziel zadania i ustalaj ich hierarchię. Możesz to uczynić stosując tzw. Matrycę Eisenhowera (od nazwiska prezydenta Stanów Zjednoczonych, który jest autorem tego rozwiązania), dzieląc zadania na:
    • Ważne i pilne – np. niezbędna wizyta u lekarza, od której zależy Twoje zdrowie
    • Ważne i niepilne – np. spacer z rodziną, który skutecznie wpłynie na poprawę relacji z najbliższymi
    • Nieważne, ale pilne – czyli niektóre towarzyskie spotkania
    • Nieważne i niepilne – np. śledzenie towarzyskich portali czy lektura kolorowych pism

    Pamiętaj też, aby rozpoczynać pracę od zadań ważnych, bo w przeciwnym razie zostaniesz zasypany stertą zadań pilnych, które (jak np. spotkanie z koleżanką) ważne być nie muszą.

  5. Twórz mapy myśli. Zadania pozornie nie do zrealizowania dziel na zadania mniejsze, a te na jeszcze drobniejsze elementy. Ustalisz w ten sposób koncepcje realizacji swego przedsięwzięcia i dostrzeżesz możliwość jego wykonania.
  6. Skutecznie planuj każdy dzień biorąc pod uwagę:
    • Regułę 60:40 – planuj 60% czasu, a 40% pozostaw na niespodziewane zdarzenia
    • Krzywą wydajności – czyli porę dnia, w której najbardziej efektywnie wykonujesz swoje zadania
    • Czas na odpoczynek, relaks, sen czy aktywność fizyczną
    • Niezrealizowane zadania z poprzednich dni (które z czasem z niepilnych stają się pilne)

Popularne przysłowie mówi, że „czas to pieniądz”. Jest w tym oczywiście wiele prawdy, ponieważ umiejętnie zarządzając czasem jesteśmy w stanie bardziej efektywnie wykonywać swoją pracę zarobkową. Warto również zdawać sobie sprawę z faktu, że czas, w przeciwieństwie do pieniędzy, jest dobrem nieodnawialnym. Straconego czasu nikt nam nie wróci i to tylko od nas zależy, czy nauczymy się nim efektywnie zarządzać, czy pozwolimy, by „przeciekał nam przez palce”. Czy zmobilizujemy się i wdrożymy w swe życie nowy nawyk, czy pozostaniemy wiecznie zabieganymi istotami, nie mającymi czasu ani na pracę, ani na pielęgnowanie innych ważnych sfer swego życia – zdrowia czy relacji z rodziną. 

Autor artykułu
Artykuł został opracowany przez firmę AVENHANSEN Sp. z o. o. działającą w branży szkoleń oraz doradztwa biznesowego nieprzerwanie od 2007 roku

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)