Opublikowano

Mieszkania dla studentów, gdzie szukać i jakie królują standardy

Mieszkania dla studentów, gdzie szukać i jakie królują standardy

Rynek wynajmu mieszkań dla studentów to bardzo dynamiczna i istotna gałąź całej branży nieruchomości. Inwestorzy coraz częściej wybierają studentów, jako swój target na najemcę. Sprawdź jakie oferty cieszą się powodzeniem, gdzie szukać ofert wynajmu mieszkań oraz co króluje na rynku.

Inwestowanie na rynku wynajmu mieszkań to stosunkowo nowy trend. Uwagę inwestorów coraz mocniej skupiają mieszkania, przez niekorzystne stopy oprocentowania lokat. Stosunkowo bezpieczne nieruchomości wydają się dobrą alternatywą dla innych form inwestycji. Z tej sytuacji również korzystają najemcy. Standard oferowanych lokali w ostatnich latach poprawił się diametralnie. Powoli znikają z rynku “babcine” standardy oraz mocno wyeksploatowane lokale, które zastępowane są mieszkaniami w nowym budownictwie, oraz takimi po remoncie w stylu Ikea, który króluje na polskim rynku. Kończą się pokoje za kotarkami, wysłużone i dziurawe wersalki oraz sprzęty AGD pamiętające naszych dziadków. Wystawiane mieszkania w przeważającej większości są również w pełni umeblowane i wyposażone.

Nie ma róży bez kolców. Na niekorzyść dla najemców ceny zakupu mieszkań rosną w górę w szybkim tempie, a za nimi czynsze najmu. Właściciele mieszkań robią coraz mniejsze pokoje, dzieląc kawalerki na mieszkania 2-pokojowe, mieszkania 3-pokojowe na 4 itd. – jednocześnie podnosząc ceny. Marząc o własnym pokoju 1-osobowym w centrum Warszawy musimy pogodzić się z wydatkiem około 900-1000 zł. W innych dużych miastach ceny kształtują się podobnie. Pokoje do wynajęcia we Wrocławiu to wydatek około 800-950 zł (1-osobowe). Dwuosobowe są już znacznie tańsze. Za miejsce w pokoju 2-osobowym możemy spodziewać się czynszu od 450-600 zł – w zależności od standardu i lokalizacji. Podobnie sprawa wygląda w Krakowie, Poznaniu i Gdańsku.

studenckie.jpg

Gdzie szukać mieszkań do wynajęcia?

W dobie płatnych portali ogłoszeniowych, właściciele coraz częściej szukają alternatyw do reklamy nieruchomości. O takie miejsca coraz trudniej, a ceny emisji ogłoszenia na wiodących portalach są coraz bardziej windowane w górę. Ogłoszeniodawcy szukają mniejszych portali, oferują lokale na Facebook’u, oraz w innych mniej znanych miejscach. Ostatnio bardzo popularnym serwisem oferującym bezpłatne ogłoszenia wynajmu nieruchomości stała się Tablica Wynajmu. Każdy właściciel mieszkania, pokoju studenckiego i domu może wystawić całkowicie darmowy anons.

Co ciekawe, na takich portalach mamy szansę znaleźć zupełnie inne i często ciekawsze oferty niż w miejscach, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Warto odświeżyć swój zestaw miejsc, w którym szukamy mieszkań.

Czy można gdzieś zamieszkać taniej?

Twoja pensja nie nadąża za rosnącymi cenami wynajmu mieszkań? Proponujemy poszukiwanie nieruchomości poza ścisłym centrum miasta. Szukając ofert na obrzeżach jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet do 35% kwoty, jednocześnie zyskując znacznie wyższy standard niż prezentują oferty w ścisłym centrum.

Czy mieszkanie po za centrum jest  wygodne? Zależy dla kogo. Takie lokalizacje mają swoje plusy i minusy. Na pewno dla części osób życie z dala od hałasu i zgiełku ulic pozwoli naładować baterię do dalszej pracy. Bliskość terenów zielonych może być świetną motywacją do aktywności na świeżym powietrzu. Z drugiej strony, jeśli ktoś aktywnie korzysta z zalet miasta, ciągłe dojazdy mogą być uciążliwe. W takim przypadku widok z okna na Wrocławski rynek może być świetną okazją do kolejnego wyjścia na miasto!

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)