Opublikowano

Krasoń: studenci coraz częściej wynajmują całe mieszkania i dzielą koszt na kilka osób

Krasoń: studenci coraz częściej wynajmują całe mieszkania i dzielą koszt na kilka osób

Studenci coraz rzadziej szukają pokoju, decydują się na wynajem całych mieszkań, dzieląc koszt na kilka osób – powiedział PAP analityk rynku nieruchomości Home Broker Marcin Krasoń. Stawki najmu metra kwadratowego mieszkania w największych miastach w ostatnim roku wzrosły o kilka-kilkanaście procent.

“Coraz mniej studentów korzysta z wynajmu pokoi, zdecydowanie preferują mieszkania, które wynajmują w kilka osób” – zauważył Krasoń. “Rosną też oczekiwania co do samego lokalu: szybki internet to podstawa, atutem będzie też kuchenka mikrofalowa czy pralka” – powiedział ekspert.

Jak dodał Krasoń, “coraz więcej jest też studentów, ale raczej nie z pierwszego roku, którzy chcieliby wynająć mieszkanie z miejscem parkingowym”. “Jednak szukając mieszkania studenckiego, należy być świadomym, że im bliżej początku roku akademickiego, tym szanse znalezienia taniego i dobrego lokalu będą mniejsze, bo dostępne oferty będą już po prostu przebrane” – wskazał.

“Według naszych danych mediana stawki najmu metra kwadratowego mieszkania w Krakowie wzrosła w ostatnim roku o prawie 6 proc.” – powiedział Krasoń. “W tym samym czasie w Gdańsku i Poznaniu wzrost wyniósł kilkanaście procent, a w Warszawie – 8 proc. Z największych miast ceny najmniej poszły w górę we Wrocławiu – o 2,5 proc.” – podał ekspert.

Krasoń zwrócił uwagę, że duża część wzrostu cen mieszkań na wynajem “bierze się nie z tego, że ceny takich samych mieszkań poszły w górę, a ze zmiany struktury dostępnych lokali”. “Coraz więcej mieszkań dostępnych na rynku to mieszkania nowe lub prawie nowe. Wiele z nich ma coraz lepsze wyposażenie, nic więc dziwnego, że ceny są wyższe. Gdy spojrzeć na takie same lokale, to wahania są dużo mniejsze” – przyznał. (PAP)

autor: Mariusz Polit

mp/ son/

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)