Opublikowano

Korzystający z Erasmusa zwolnieni z podatku

Sto staży w polskich firmach czeka na studentów i absolwentów uczelni

Studenci i akademicy, którzy wyjechali na stypendium w ramach programu Erasmus+, nie będą musieli płacić podatku dochodowego od stypendium. Zgodnie z rozporządzeniem ministra rozwoju i finansów zwolnione z opodatkowania będą też osoby przyjeżdżające do Polski z państw partnerskich Erasmusa.

“Rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób fizycznych” w połowie grudnia podpisał minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Zapisy rozporządzenia weszły w życie w czwartek 29 grudnia.

“Studenci i akademicy, którzy wyjechali na stypendium w ramach Erasmus+, nie będą musieli płacić podatku dochodowego” – poinformowało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Rozporządzenie zwalnia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wszystkie stypendia osób wyjeżdżających w ramach programu Erasmus+. Dotyczy to zarówno szkolnictwa wyższego, jak i oświaty. Oznacza to, że podatku od stypendium nie zapłacą zarówno studenci, kadra akademicka, ale również uczniowie, którzy w okresie między 1 stycznia 2017 roku a 31 grudnia 2018 roku będą przebywać na Erasmusie.

Rozporządzenie wprowadza także zwolnienie z opodatkowania stypendiów osób, które przyjeżdżają do Polski z państw partnerskich programu Erasmus+. W tym przypadku dotyczy to dochodów, uzyskanych w okresie od 1 stycznia 2016 do 31 grudnia 2018 roku.

Program Unii Europejskiej Erasmus+ działa od stycznia 2014 r. Zastąpił wówczas kilka dotychczasowych programów edukacyjnych, m.in. „Uczenie się przez całe życie” oraz „Młodzież w działaniu”. Będzie prowadzony do 2020 r., a jego całkowity budżet wyniesie 14,7 mld euro.

PAP – Nauka w Polsce

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)