Zaczyna się druga edycja programu „Maluch na uczelni”. Dzięki pierwszej edycji przy 43 polskich uczelniach stworzono ponad 1300 miejsc opieki dla dzieci studentów, doktorantów i pracowników akademickich – powiadomił w poniedziałek resort nauki.
W przesłanym PAP komunikacie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego poinformowano, że Program „Maluch na uczelni” ma ułatwić łączenie nauki i pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem. Nowe miejsca opieki mogą zapobiec sytuacji, w której młodzi rodzice zmuszeni są do rezygnacji z zajęć lub przerwania kariery naukowej.
Jak zaznaczono w komunikacie, przeprowadzona w 2015 r. pierwsza edycja programu została bardzo dobrze przyjęta przez polskie uczelnie. Dofinansowania pozwoliły na stworzenie 1346 miejsc opieki przy 43 uczelniach w całej Polsce.
„+Maluch na uczelni+ to znakomity pomysł i bardzo mu kibicuję – mówi podsekretarz stanu w MNiSW, dr hab. Teresa Czerwińska. – Daje młodym rodzicom szanse na pogodzenie rozwoju naukowego i zawodowego bez konieczności dokonywania wyborów pomiędzy pracą, a wychowywaniem dzieci. Studenci i pracownicy mogą dzięki niemu poczuć rzeczywiste wsparcie ze strony uczelni, takie inicjatywy pozwalają też na zbudowanie z nią jeszcze lepszej więzi”.
W tegorocznej edycji uczelnie mają szansę ubiegać się o środki w ramach dwóch modułów. Jeden z nich jest przeznaczony na stworzenie nowych placówek, a inny – na utrzymanie tych istniejących. Na nowe miejsca przeznaczone zostanie 11 mln zł, a czas składania wniosków upływa 1 lutego 2016 r. Z kolei istniejące żłobki i klubiki mogą ubiegać się o dofinansowanie razem m.in. z ośrodkami gminnymi. Budżet tej części wynosi 80 mln zł, a termin składania wniosków upływa 12 stycznia 2016 r.
„Maluch na uczelni” jest efektem współpracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To odpowiedź m.in. na częsty problem z miejscami opieki w placówkach samorządowych. „Maluch na uczelni” uzupełnia prowadzony od 2011 r. program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej „Maluch”, który w całym kraju wspiera powstawanie różnych form opieki nad dziećmi do lat trzech.
Szczegóły na stronie resortu nauki.
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)