Opublikowano

Konkurs “Maluch na uczelni” rusza po raz drugi

Zaczyna się druga edycja programu „Maluch na uczelni”. Dzięki pierwszej edycji przy 43 polskich uczelniach stworzono ponad 1300 miejsc opieki dla dzieci studentów, doktorantów i pracowników akademickich – powiadomił w poniedziałek resort nauki.

W przesłanym PAP komunikacie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego poinformowano, że Program „Maluch na uczelni” ma ułatwić łączenie nauki i pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem. Nowe miejsca opieki mogą zapobiec sytuacji, w której młodzi rodzice zmuszeni są do rezygnacji z zajęć lub przerwania kariery naukowej.

Jak zaznaczono w komunikacie, przeprowadzona w 2015 r. pierwsza edycja programu została bardzo dobrze przyjęta przez polskie uczelnie. Dofinansowania pozwoliły na stworzenie 1346 miejsc opieki przy 43 uczelniach w całej Polsce.

“+Maluch na uczelni+ to znakomity pomysł i bardzo mu kibicuję – mówi podsekretarz stanu w MNiSW, dr hab. Teresa Czerwińska. – Daje młodym rodzicom szanse na pogodzenie rozwoju naukowego i zawodowego bez konieczności dokonywania wyborów pomiędzy pracą, a wychowywaniem dzieci. Studenci i pracownicy mogą dzięki niemu poczuć rzeczywiste wsparcie ze strony uczelni, takie inicjatywy pozwalają też na zbudowanie z nią jeszcze lepszej więzi”.

W tegorocznej edycji uczelnie mają szansę ubiegać się o środki w ramach dwóch modułów. Jeden z nich jest przeznaczony na stworzenie nowych placówek, a inny – na utrzymanie tych istniejących. Na nowe miejsca przeznaczone zostanie 11 mln zł, a czas składania wniosków upływa 1 lutego 2016 r. Z kolei istniejące żłobki i klubiki mogą ubiegać się o dofinansowanie razem m.in. z ośrodkami gminnymi. Budżet tej części wynosi 80 mln zł, a termin składania wniosków upływa 12 stycznia 2016 r.

„Maluch na uczelni” jest efektem współpracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To odpowiedź m.in. na częsty problem z miejscami opieki w placówkach samorządowych. „Maluch na uczelni” uzupełnia prowadzony od 2011 r. program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej „Maluch”, który w całym kraju wspiera powstawanie różnych form opieki nad dziećmi do lat trzech.

Szczegóły na stronie resortu nauki.

PAP

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)