Opublikowano

Klasa patronacka jako źródło wykwalifikowanych pracowników

Klasa patronacka jako źródło wykwalifikowanych pracowników

Każdy przedsiębiorca poświęca dużo uwagi zdobyciu odpowiednich pracowników i zbudowaniu efektywnego zespołu. Istnieją możliwości, które ułatwiają ten proces i pozwalają na zatrudnienie zmotywowanego pracownika o profilu idealnie dopasowanym do oczekiwań przedsiębiorstwa. Jak to możliwe? Poznaj system kształcenia dualnego.

Klasa patronacka

Z potrzeb przedsiębiorstw oraz ambicji młodych absolwentów szkół zawodowych i technicznych zrodził się pomysł systemu kształcenia dualnego, który polega na ścisłej współpracy między szkołą i wybraną firmą. Klasa patronacka łączy teoretyczną naukę w tradycyjnym systemie szkolnym z częścią praktyczną, odbywającą się na terenie przedsiębiorstwa z udziałem jego pracowników. Program kształcenia tworzony jest wspólnie z przedstawicielami firmy i nauczycielami. Tym sposobem przedsiębiorcy mogą przyczynić się do rozwoju szkoły, wesprzeć zawodowy start absolwentów, a sobie zapewnić pracowników, którzy wzbogacą wykwalifikowaną kadrę. Na dynamicznie rozwijającym się rynku pracy ta metoda może szczególnie pomóc firmom, które w swojej działalności wykorzystują najnowsze technologie. Uczeń poprzez współpracę z zawodowcami może stać się specjalistą w dziedzinie, z której istnienia jeszcze niedawno nie zdawał sobie sprawy.

Koniec z bezowocną rekrutacją

Rekrutacja pracowników to czasochłonny i coraz bardziej skomplikowany proces. Wymaga zaangażowania, odpowiedniej organizacji i intuicji, a jednocześnie nie gwarantuje, że wybrana osoba sprawdzi się na zajmowanym stanowisku. W wielu przypadkach współpraca z nowym pracownikiem kończy się bardzo szybko, a dopiero dłuższy okres próbny pozwala obu stronom na uświadomienie sobie, czy ich oczekiwania zostały spełnione. System kształcenia dualnego pozwala na wnikliwą analizę oczekiwań pracodawcy oraz śledzenie rozwoju ucznia-pracownika. Realne plusy, jakie przynosi klasa patronacka to: nauka trybu i stylu pracy, obsługi maszyn, a także powstałe relacje międzyludzkie. Pozwala to na wybranie, wykwalifikowanie i ocenę postępów w nauce młodego pracownika, który jest odpowiednio zmotywowany i zachęcony płynnym przejściem z ostatniej klasy szkoły do pierwszej (znanej już) pracy. Uczeń kończący szkołę średnią bez wiedzy praktycznej byłby dużo mniej atrakcyjnym kandydatem do pracy, a poszukiwania stanowiska w wybranym zawodzie zabrałyby dużo czasu i byłby zapewne stresujące. Dzięki Twojej inwencji, młoda osoba może uniknąć tego problemu.

Jak to zrobić?

Jesteś właścicielem firmy, szukasz pracowników i zainteresował Cię temat klasy patronackiej? Skontaktuj się ze specjalistami Edunet Poland, platformy na rzecz kształcenia zawodowego działającej przy Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej, którzy przybliżą Ci szczegóły systemu dualnego, pomogą zacząć współpracę ze szkołą i lokalnymi władzami. Teraz możesz stworzyć program nauczania, który pomoże Twojej firmie i wesprze młodych uczniów z Twojego regionu. Polecany system może być jednocześnie działaniem docenianym społecznie, skuteczną decyzją biznesową oraz walką z bezrobociem. Zaangażowanie przedsiębiorstwa może być miarą zaufania partnerów i oceny firmy przez otoczenie.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)