Opublikowano

Kierunek lekarski najpopularniejszy na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego – 30 chętnych na jedno miejsce

Kierunek lekarski i psychologia cieszyły się największą popularnością podczas pierwszego etapu rekrutacji na Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. W sumie, na wszystkich kierunkach, dla studentów przygotowano prawie 4 400 miejsc.

W poniedziałek władze UJK podsumowały pierwszy etap rekrutacji. Jak poinformował Piotr Burda, rzecznik uczelni, na studia stacjonarne zarejestrowało się 7804 kandydatów, którzy dokonali 8901 wyborów kierunków (niektórzy wybierali więcej niż jeden kierunek). Na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie zarejestrowało się 7147 osób (przygotowanych było 3001 miejsc).

Największą popularnością cieszył się kierunek lekarski, gdzie o jedno miejsce aplikowało ponad 30 chętnych. “To bardzo dobry wynik w kontekście tego, że w tym roku zwiększyliśmy limity przyjęć na ten kierunek o 50 osób” – powiedział prof. Stanisław Głuszek, rektor UJK.

Aby dostać się na kierunek lekarski trzeba było mieć 159,67 punktów w procesie rekrutacji, co oznacza, że wynik matury na poziomie rozszerzonym ostatniej osoby przyjętej w ramach limitu nie mógł być niższy niż 78 procent ( biologia) i 80 procent (chemia). Wynik na poziomie rozszerzonym z matematyki oscylował wokół 88 procent.

W nowym roku akademickim studia w Kielcach podejmą kolejni cudzoziemcy. Tym razem to 185 osób z 25 państw m.in. Bahrajnu, Pakistanu czy Kongo. Wśród kandydatów z Polski, 54 procent mieszka w województwie świętokrzyskim, pozostali poza granicami regionu.

“To dowód na to, że nie jesteśmy uczelnią regionalną i przyciągamy kandydatów z rożnych województw” – mówił prof. Głuszek.

Rektor pytany o organizację studiów w nowym roku akademickim podkreślił, że uczelnia przygotowuje się do nauki w trybie stacjonarnym.

“Liczymy, że zajęcia odbywać się będą w tradycyjny sposób, w kontakcie. Z pewnością takie będą zajęcia praktyczne, laboratoryjne oraz seminaria. Wyniki badań wskazują, że kształcenie zdalne obniża jakość nauczania, dlatego przygotowujemy się do tradycyjnej formy realizacji dydaktyki” – podkreślił prof. Głuszek.

Zaznaczył, że ostateczne decyzje w tej sprawie uzależnione będą jednak od aktualnej sytuacji epidemicznej i wytycznych resortu edukacji i nauki.

“Cieszy nas tegoroczna rekrutacja, która odbywała się w trudnych, pandemicznych warunkach. Cieszą też dojrzałe decyzje kandydatów, którzy szybko i licznie potwierdzają chęć nauki. To dowód na to, że wybór Uniwersytetu Jana Kochanowskiego był przemyślaną decyzją” – podkreślała dr Justyna Palacz, kierownik biura do spraw Kształcenia UJK.

Druga tura rekrutacji na UJK rozpocznie się 27 lipca i potrwa do 17 września. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ ekr/

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)