Alicja Kaszyńska napisała książkę bardzo przystępną dla studentów. Pewnie dlatego, że miała styczność z wieloma z nich. Wysłuchiwała ich problemów i obaw. Konsultowała się z nimi. W efekcie powstał dobry praktyczny poradnik. Kaszyńska nie koncentruje się na niuansach, nad którymi często rozwodzą się inni autorzy. Jednak tutaj jest to bez wątpienia zaleta, a nie wada.
Książka jest przejrzysta i zawiera naprawdę wiele praktycznych, a co więcej przydanych porad, które z powodzeniem przeprowadzą Cię przez etap pisania pracy dyplomowej. Ale jak było napisane powyżej, jeśli szukasz konkretnego elementu, który nie jest stosowany w większości prac magisterskich, to zastanów się czy sięgnąć po ten poradnik.
W takich sytuacjach plusem jest fakt, że można pobrać darmowy fragment, zawierający spis treści, i zorientować się czy jest to co nas interesuje.
Tym co mi się szczególnie spodobało w tej książce były dość obszerne fragmenty konkretnych prac dyplomowych, obrazujące zagadnienie, które było poruszane. W ten sposób można lepiej zrozumieć o czym jest mowa i jak to przełożyć na naszą własną twórczość.
Ponadto Kaszyńska podaje wiele gotowych definicji, np. w części poświęconej pisaniu rozdziału metodologicznego. Można je bezpośrednio wykorzystać. Bynajmniej nie zachęcam do cytowania, bez sięgania do pozycji źródłowej, ale jest to możliwe, gdy terminy przyciskają nas do ściany, albo chcemy szybko zorientować się gdzie co można znaleźć.
Właściwie te dwa elementy sprawiają, że ta książka to prawdziwy skarb. Jeśli byłoby jakieś zastrzeżenie to tylko takie, że mogłoby być ich jeszcze więcej.
Dość ciekawą sprawą jest znaczna część poświęcona redakcji tekstu w Word. Osobiście uważam, że nie jest to sprawa, której warto poświęcać aż tyle miejsca, ale jeśli ktoś ma z tym problem, warto zajrzeć. Być może wykorzysta jej autorskie pomysły do własnych celów.
Osoba niezorientowana w temacie, która jeszcze nie wie od czego zacząć, w jaki sposób napisać, ani jak się w ogóle zabrać do pracy magisterskiej, będzie z pewnością zadowolona z lektury. Równocześnie, jest to pozycja interesująca dla osób już mocniej zaangażowanych, ze względu chociażby na przykłady i dobitne, wręcz „łopatologiczne” wytłumaczenie pewnych wątpliwości jakie mogą się pojawiać.
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)