Opublikowano

Jest nabór do drugiej edycji Szkoły Prawa i Kultury Chińskiej na UŚ

Zakończyła się pierwsza edycja Szkoły Prawa i Kultury Chińskiej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pozytywnie ocenili ją zarówno uczestnicy, jak i wykładowcy. W związku z tym ogłoszono nabór do kolejnej.

To drugie obok Szkoły Prawa USA, czyli The School of US Business and Law tego typu przedsięwzięcie prowadzone na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego.

Szkoła Prawa i Kultury Chińskiej to 10-miesięczny kurs, obejmujący m.in. zajęcia z prawa chińskiego, zawierania umów handlowych oraz wiedzy o kulturze i historii Państwa Środka. Wykłady prowadzone są w jęz. polskim lub angielskim, również przez chińskich ekspertów i naukowców.

Kierownik kursu prof. UŚ dr hab. Rafał Blicharz powiedział PAP, że pierwsza edycja zakończyła się sukcesem. „Odzew zarówno ze strony uczestników, jak i wykładowców był bardzo pozytywny. Wszyscy byli zadowoleni z samych zajęć, atmosfery oraz relacji, jakie zawiązały się między uczestnikami i wykładowcami” – podkreślił. Dodał, że pierwszą edycję ukończyło ponad 20 osób – głównie praktycy, w tym prawnicy i przedsiębiorcy.

W związku z zainteresowaniem, ogłoszony został nabór do drugiej edycji. Zgłoszenia przyjmowane będą do 5 września. Minimalna liczba uczestników to 25, a maksymalna – 50. Zajęcia rozpoczną się w październiku.

Blicharz wskazał, że również inne uczelnie – Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński – zgłosiły już swe zainteresowanie współpracą z UŚ w zakresie organizacji tego typu kursu.

Udział w kursie ma umożliwić jego uczestnikom poznanie podstaw prawa chińskiego, w szczególności prawnych niuansów podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej przez cudzoziemców lub zagraniczne przedsiębiorstwa w Chinach. Do prowadzenia biznesów z Chińczykami konieczna jest bowiem nie tylko znajomość różnego rodzaju mechanizmów prawnych, ale i przynajmniej podstawowa znajomość ich kultury.

Program Szkoły skierowany jest zarówno do studentów m.in. prawa, przedsiębiorczości, ekonomii i administracji, praktyków m.in. prawników i przedsiębiorców, a także do osób zainteresowanych bliższym poznaniem kultury Państwa Środka.

Szkoła Prawa i Kultury Chińskiej powstała dzięki współpracy śląskiej uczelni z dwoma chińskimi uczelniami – Pekińskim Uniwersytetem Języków Obcych (Beijing Foreign Studies University) oraz Uniwersytetem Północnowschodnim w Shenyang (Northeastern University).

Jej program składa się z dziesięciu spotkań, prowadzonych w jęz. polskim lub angielskim. Każde z nich trwa dwa dni (sobota i niedziela) i odbywa się raz w miesiącu. Tematy zajęć to m.in. chińsko-polskie różnice międzykulturowe, stosunki chińsko-polskie na przełomie wieków, prawo konstytucyjne, prawo pracy, prawo administracyjne, prawo cywilne i handlowe, a także z rozwój polityki kulturalnej w Chinach.

Cena tego rocznego kursu to 3,5 tys. zł. Uczestnicy kursu powinni płynnie posługiwać się jęz. angielskim zarówno w piśmie, jak i w mowie.

Podobna inicjatywa – Szkoła Prawa USA – działa na Wydziale Prawa i Administracji UŚ od dwóch lat. Prowadzona jest we współpracy z amerykańskimi uczelniami: The Loyola University New Orleans, The University of Arkansas at Little Rock oraz The University of Toledo. Obecnie kurs ten obejmuje zagadnienia czysto prawnicze oraz elementy biznesowo-ekonomiczne. Tam nabór trwa do końca lipca. Wymagana jest też bardzo dobra znajomość jęz. angielskiego i znajomość prawa.

PAP – Nauka w Polsce

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)