
Zdałeś maturę i co teraz? Teoretycznie drzwi większości uczelni stoją przed tobą otworem. Co z tego jednak, skoro sam nie wiesz jakie studia będą dla ciebie najlepsze. Nie chodzi przecież tylko o kolejny papierek i kolejną szkołę, którą musisz „odbębnić”. Studia to wybór, który zaważy na całym twoim przyszłym życiu. Warto więc, by był dobrze przemyślany i zaplanowany.
Studia nie są „tylko” kolejnym etapem edukacji. Nie myśl o nich jak o zdobywaniu świadectwa z jednej klasy do drugiej. Studiowanie to swoisty wstęp do pracy. Dlatego podczas wybierania kierunku studiów myśl o nim, jak o dziedzinie, z którą związane będzie twoje przyszłe życie. Przecież minimum 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu będziesz pracował. Nie przez miesiąc, czy rok, a przez resztę swojego życia. Nie brzmi to zbyt pocieszająco, ale taka jest kolej rzeczy. Warto więc, by twój zawód sprawiał ci choć trochę satysfakcji lub sprawiał jakąkolwiek przyjemność. Skoro wybór studiów to jedna z ważniejszych decyzji w twoim życiu, warto poświęcić na nią odpowiednią ilość czasu i energii.
Na początku zadaj sobie kilka pytań. Co jest dla ciebie ważne. Jak dużo czasu chcesz poświęcać na pracę w przyszłości. Czy chcesz żyć w stresie. Czy kwestia finansowa jest priorytetem. Czy twoja praca może być schematyczna, czy wolisz zmienność zadań i urozmaicenia. Czy chcesz pracować z ludźmi. Jesteś gotowy na częste wyjazdy, czy wolisz pracę stacjonarną. Jeśli w spokoju rozważysz te kwestie, znacznie łatwiej będzie ci wybrać dziedzinę, w której chcesz się w przyszłości specjalizować.
Wiele osób w twoim wieku ma dość mylne pojęcie o zapotrzebowaniu na rynku pracy. Przeglądają internetowe oferty w nadziei na znalezienie branży, która da im pewną pracę. Ale oferty pracy dziś a w przyszłości to dwie różne rzeczy. W tym kontekście warto przyjrzeć się trendom społecznym. Na czoło wysuwa się starzejące się polskie społeczeństwo. Bezpośrednim skutkiem tego będzie zwiększone zapotrzebowanie na osoby świadczące usługi osobom w podeszłym wieku. Głównie są to kwestie zdrowotne, a więc w przyszłości potrzeba będzie lekarzy ortopedów, reumatologów, fizjoterapeutów (możesz studiować ją na przykład na www.zpsb.pl) oraz farmaceutów. Kolejne zmiany wynikają z postępu technologicznego. Wraz z czasem społeczeństwo będzie w większej skali korzystało z nowoczesnych technologii. To wręcz wymarzony scenariusz dla osób które zdecydują się wiązać swoją przyszłość z takimi zawodami jak: programista, administrator systemów, administrator baz danych itd.
Pamiętaj: nigdy nie jest za wcześnie, żeby zacząć się zastanawiać nad wyborem kierunku studiów. Im szybciej zaczniesz podejmować tę ważną decyzję, tym lepiej!
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)