Malujesz lub rysujesz? Zastanawiasz się, jak przekuć swój talent i pasję w zawód? Praca jako grafik może być dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Sprawdź, jak spełnić marzenia o tej pracy. Co zdawać na maturze, aby dostać się na studia?
Grafik komputerowy – zawód z przyszłością
Domy medialne, agencje reklamowe czy wydawnictwa – to tylko kilka podmiotów, które bardzo chętnie zatrudniają grafików komputerowych. Zapotrzebowanie na ich pracę jest ogromne – poza tworzeniem materiałów o charakterze np. reklamowym, graficy mogą specjalizować się w przygotowywaniu broszur informacyjnych czy zajmować się retuszem zdjęć na potrzeby wydawnictw.
W ostatnim czasie z pomocy grafików korzystają również właściciele sklepów internetowych, a to dlatego, że sposób zaprezentowania produktu ma olbrzymi wpływ na decyzje konsumentów.
Gdzie jeszcze znajdzie zatrudnienie grafik komputerowy?
Studia I lub II stopnia pozwalają dostać pracę w muzeach i galeriach sztuki. Również instytucje kultury często poszukują osoby, które ukończyły studia na tym kierunku.
Grafik komputerowy to nie tylko zawód z przyszłością, lecz także profesja dobrze opłacana. Do pensji dochodzą jeszcze pozapłacowe benefity, np. możliwość korzystania z nowoczesnego sprzętu komputerowego również po godzinach pracy czy karnety na siłownię.
Jak przygotować się do studiów na kierunku grafika?
Grafika i studia? Warszawa, Gdańsk, Rzeszów, Poznań – w każdym akademickim mieście na terenie Polski działa co najmniej jedna szkoła wyższa oferująca studia na tym kierunku. Warto sprawdzać nie tylko państwowe ośrodki, ale kameralne szkoły prywatne. Taki przykład znajdziemy choćby w Warszawie, gdzie jest możliwość ukończenia studiów na kierunku grafika komputerowa w miejscach szlifujących przede wszystkim praktyczne umiejętności: vistula.edu.pl/kierunki-studiow/studia-i-stopnia/studia-licencjackie/grafika/.
Aby rozpocząć studia na kierunku grafika komputerowa właśnie tutaj, musisz posiadać świadectwo maturalne, czyli zdać maturę. Przedmioty, które wybierzesz na maturze, nie mają znaczenia dla przyszłej rekrutacji – z uwagi na specyfikę kierunku, najważniejsze są twoje umiejętności. Od potencjalnych kandydatów uczelnia wymaga 5 prac z rysunku i 5 prac z malarstwa. Jeżeli próbka umiejętności zostanie pozytywnie zaopiniowana przez specjalistów i dostarczysz wszystkie niezbędne dokumenty, będziesz mógł rozpocząć studia.
Jakie cechy, poza doskonałym opanowaniem rysunku, powinien mieć przyszły grafik? Przydadzą się:
- cierpliwość,
- umiejętność pracy w zespole,
- dokładność,
- chęć ciągłego szlifowania umiejętności,
- komunikatywność.
Czym się kierować, wybierając uczelnię?
Interesuje cię grafika komputerowa? Studia na tym kierunku to przede wszystkim nauka obsługi programów komputerowych dedykowanych grafikom i rozwijanie swojej kreatywności. Przed wyborem uczelni sprawdź, czy będziesz wszechstronnie rozwijał swoje umiejętności zawodowe. Obok projektowania grafiki, powinieneś nabyć umiejętność wykonywania retuszu oraz grafiki komputerowej DTP. Wybór uczelni, na której będziesz się kształcił, nie powinien być przypadkowy – od twojej decyzji zależy twoja przyszła wiedza.
Studia na tym kierunku są specyficzne. Jako student będziesz musiał opanować zarówno teorię, jak i praktykę. Z tego względu ważne, aby wybrana przez ciebie szkoła dysponowała niezbędnymi narzędziami, czyli komputerami i oprogramowaniem. Również istotna jest kadra pedagogiczna – wykładać powinny osoby, które są praktykami, bo takie są zorientowane w aktualnych wymaganiach potencjalnych pracodawców i trendach.
Jeżeli chcesz pracować jako grafik komputerowy, studia będą najlepszym wyborem – to sposób, abyś poznał teorię i jednocześnie rozwijał swoje umiejętności. Po otrzymaniu dyplomu będziesz mógł zarabiać, wykonując pracę, którą po prostu lubisz.