Dyktafon analogowy czy cyfrowy? Stacjonarny czy mobilny? A może profesjonalny? Sprawdź, w jakiej formie możesz dostać nowoczesny dyktafon i wybierz model, który najlepiej sprawdzi się na wykładzie lub innym wydarzeniu!
Dyktafon analogowy czy cyfrowy?
Cieszący się ogromną popularnością pod koniec XX wieku dyktafon to urządzenie analogowe, opierające działanie na technologii zapisu dźwięku na taśmie magnetycznej. Wówczas korzystało się z urządzeń, w których nośnikiem były klasyczne kasety, dziś zaś wyparły je mikrokasety.
Do niewątpliwych plusów dyktafonów analogowych należą atrakcyjna cena oraz prostota obsługi. Nie mniej ważny jest jednak dźwięk – naturalny, idealnie oddający sytuację, nieprzetworzony. Ten ostatni plus jest jednocześnie minusem, ponieważ idealnie oddany dźwięk zawiera zakłócenia, hałasy, szumy – wszystko, co zarejestrował mikrofon. Będzie to również szum ortalionowej kurtki osoby zagrywającej, zgrzyt zamka błyskawicznego, skrzypienie ławki.
Inaczej działają nowoczesne dyktafony cyfrowe. Przedstawiają naturalny dźwięk w postaci zapisu w formie ciągu liczbowego. Podczas nagrywania nie zostają uwzględnione żadne hałasy, szumy czy zakłócenia. Zapis liczbowy jest prosty w obróbce i przechowywaniu. Dyktafon cyfrowy pozwala nagrywać dłużej i w wysokiej jakości. I tu jednak nie pozbędziemy się minusów, którymi są wyższa względem modelu analogowego cena oraz spłaszczony dźwięk.
Dyktafon stacjonarny czy mobilny?
Kolejne rozróżnienie modeli dyktafonów opiera się o ich mobilność. Dla osób, które na wykłady czy inne wydarzenia chodzą z laptopem, lepszy i wygodniejszy może okazać się dyktafon stacjonarny. To urządzenie, które łączy się z komputerem czy laptopem za pośrednictwem portu USB. Dźwięki zapisują się bezpośrednio na dysku twardym danego komputera, więc nie ma potrzeby późniejszego ich zgrywania. Warto mieć na uwadze, że niemal niegraniczona przestrzeń do zapisu wiąże się z niemożnością zabrania takiego dyktafonu w teren.
Dla osób, którym zależy przede wszystkim na mobilności, rozwiązaniem jest korzystanie z dyktafonu mobilnego. By powiększyć przestrzeń zapisu, mogą wybrać urządzenie z miejscem na dodatkową kartę pamięci. Dyktafony mobilne są niewielkie i poręczne – to modele kieszonkowe. Są również trwałe. Pozwalają na nagranie nawet 1000 godzin.
Istnieje też opcja łączona, kompromisowa. Wybrane modele dyktafonów mobilnych mają możliwość połączenia z laptopem, dzięki czemu stają się urządzeniami stacjonarnymi. Jeśli chcesz ze swojego urządzenia korzystać dwojako, wybierz właśnie ten model.
Czym jest dyktafon profesjonalny?
Dyktafon profesjonalny to jeden z podrodzajów urządzeń cyfrowych. Możesz spotkać go także pod nazwą „zestaw do profesjonalnego nagrywania”. Taki sprzęt współpracuje z oprogramowaniem do transkrypcji i zarządzania danymi zapisanymi na dysku. Zastosowany w nim mikrofon jest ultraczuły – rozpoznaje i uwydatnia ludzki głos. Można go używać zarówno jako dyktafonu stacjonarnego, jak i mobilnego.
Nagrywanie dźwięku i odtwarzanie… muzyki?
Nowoczesne dyktafony to także urządzenia, na których można odtwarzać muzykę. Mniej wymagającym użytkownikom, którym nie straszny nieco większy rozmiar urządzenia, mogą zastąpić mp3. W niektórych modelach występuje również radio, dzięki czemu możesz być na bieżąco z hitami podbijającymi światowe listy. Taki dyktafon to już nie tylko narzędzie pracy, ale również rozrywki. Świetnie sprawdza się wśród akcesoriów młodych ludzi, np. studentów.
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)