Opublikowano

Jak zdobyć motywację potrzebną do nauki języków obcych

Jak zdobyć motywację potrzebną do nauki języków obcych

Co oznacza słowo motywacja i jaki ma wpływ na naukę języków obcych? Samo słowo motywacja wywodzi się z języka łacińskiego. Niezwykle trudno jest jednoznacznie zdefiniować pojęcie motywacji. Motywacja może przybierać różnorodne formy. Motywacja to działanie pomimo przeciwności, wytrwałe dążenie do celu. Motywację można podzielić na motywację zewnętrzną i motywację wewnętrzną. Ten pierwszy rodzaj motywacji jest uzależniony od konkretnych korzyści, są to najczęściej korzyści materialne. Określone czynności wykonuje się po to, aby zdobyć określoną nagrodę, na przykład wysoką premię w pracy. Drugi rodzaj, czyli motywacja wewnętrzna charakteryzuje się tym, że określoną czynność wykonuje się tylko i wyłącznie z potrzeby płynącej z wewnątrz. Przykładem tego typu motywacji jest nauka dla własnej, osobistej satysfakcji.

Jaki rodzaj motywacji będzie występować w przypadku nauki języków obcych?

Najlepszym i najbardziej efektywnym rodzajem motywacji jest motywacja wewnętrzna, można jednak połączyć dwa rodzaje motywacji, po to, aby osiągnąć efekt w postaci perfekcyjnego opanowania języka obcego np poprzez korepetycje z francuskiego na platformie online lub podczas pobytu we Francji. Istnieją różnorodne techniki motywacyjne, można z powodzeniem korzystać z nich ucząc się języka obcego.

Po pierwsze wyznacz sobie cel, dobrze jest podzielić sobie cel główny na kilka mniejszych celów. Jest to sposób na to, aby zbyt szybko nie popaść w zniechęcenie. Co daje wyznaczenie sobie celu? Jest to sygnał dla umysłu, że dane zadanie należy wykonać. Dlatego, przed podjęciem nauki języka obcego należy bardzo mocno zastanowić się nad tym, jaki cel chce się osiągnąć. Cele powinny być realne, ale również powinny być ambitne. Jak postawić sobie cele? Najlepszą opcją jest po prostu usiąść, sięgnąć po coś do pisania i wszystko sobie zapisać.

Drugą, bardzo istotną rzeczą w motywowaniu siebie do nauki jest wizualizacja. Spróbuj wyobrazić sobie jak to będzie jak już zrealizujesz swój cel. Pomyśl o tym, jakie uczucia będą Tobie w tym momencie towarzyszyć. Na pewno przyjemnym uczuciem będzie wyobrażenie sobie takiej sytuacji. Niech obraz, który masz przed oczami będzie wyraźny, pomyśl o szczegółach i o uczuciach, jakie będziesz odczuwał.

Trzecia kwestia pomagająca w odpowiedniej motywacji do nauki języków obcych również wiąże się z tym, aby zapisywać. Przygotuj sobie coś do pisania i kartkę i spróbuj wypisać wszystkie korzyści, jakie osiągniesz poprzez naukę nowego języka. Możesz wypisać, co tylko przyjdzie Tobie do głowy. Dobrze jest posiadać taką swoją indywidualną listę, na której będzie dużo korzyści, a tym samym powodów do tego, aby uczyć się języka obcego.

Kolejna rzecz to planowanie, nic nie można zrobić odpowiednio dobrze, jeśli nie posiada się planu. Działanie chaotyczne z góry jest skazane na niepowodzenie. Planowanie polega na tym, aby uzmysłowić sobie, jakie kroki trzeba wykonać po to, aby zrealizować swój cel. Dzięki odpowiedniemu planowaniu można łatwiej kontrolować swoje postępy w nauce. Dzięki planowi zawsze będziesz wiedział, w jakim miejscu na drodze do osiągnięcia celu się w danym momencie znajdujesz.

Następna rzecz to systematyczność i metoda małych kroków, na każdym etapie nauki języków obcych przydaje się również cierpliwość. Nic nie dzieje się od razu. Pamiętaj o tym, że droga do celu nie zawsze musi być prosta, ale metodą małych kroków będziesz nią systematycznie zmierzał do wyznaczonego wcześniej celu. Najtrudniej jest rozpocząć naukę, kolejne kroki są o wiele łatwiejsze. Otaczaj się językiem, którego się uczysz ze wszystkich stron, niech zacznie się Tobie wydawać, że jesteś w kraju, gdzie, na co dzień ludzie posługują się tym językiem. Co w praktyce oznacza otaczanie się językiem obcym? Oglądasz filmy, słuchaj audycji radiowych w języku, którego się uczysz. Filmy oglądaj w oryginale, lub ewentualnie z napisami. Słuchaj muzyki, piosenek w danym języku, najlepszą opcją będzie, jeśli znajdziesz swój ulubiony rodzaj muzyki. Można wtedy połączyć przyjemne z pożytecznym. Oglądaj wiadomości, poszukaj stacji telewizyjnych w języku, który starasz się opanować. Czytaj książki i inne materiały w danym języku, zmień język w przeglądarce internetowej.

Spróbuj nauczyć się myśleć w danym języku, jest to dowodem, na to, że już blisko jest to tego, aby w pełni opanować język obcy. Otaczanie się językiem to także naśladowanie znanych aktorów, powtarzanie tego, co mówią z zachowaniem intonacji. Możesz również zacząć śpiewać, i nie należy przejmować się brakiem słuchu. Śpiewając możesz nauczyć się bardzo dużej ilości nowych słówek i zwrotów. Doskonałą i motywującą do nauki formą jest łączenie przyjemnego z pożytecznym. Nauka wcale nie musi być nudna i monotonna. Jeśli interesujesz się czymś konkretnym to poszukaj informacji na ten temat na stronach w języku, który starasz się opanować.

Co w momencie, kiedy nastąpi kryzys?

Takie zdarzenie może mieć miejsce i warto mieć tego pełną świadomość. To element, który należy potraktować całkowicie naturalnie i nie zniechęcać się, ani nie przerywać swojej nauki. W takiej sytuacji najlepszą opcją będzie dać sobie troszkę czasu, odpocząć i z nowymi siłami wrócić do nauki. Bardzo ważna jest wiara w siebie, dlatego warto doceniać siebie nawet za małe sukcesy w swojej nauce. Nauka języków obcych wcale nie musi być procesem nudnym i monotonnym, dlatego najlepszą formą nauki jest korzystanie z wielu metod nauki i postawienie na różnorodność.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)