Podobno nie strój jest ważny, lecz posiadana wiedza, niemniej ubiór jest rzeczą konieczną. Warto więc wiedzieć jak się ubrać w dniu obrony pracy magisterskiej. Jedynym dobrym pomysłem jest strój formalny. Zdarzają się sytuacje wyjątkowe, np. na kierunkach artystycznych, ale o ile nie jest zadatkiem na wybitnego artystę, lepiej zastosuj się do obowiązujących zasad.
Obrona jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla studentów, ale też dla całej uczelni. Poprzez swój wygląd okazujesz szacunek innym ludziom. Wielu wykładowców nastawi się wobec ciebie negatywnie, jeśli nie będziesz ubrany (ubrana) w sposób oficjalny. Co jednak oznacza „strój formalny” i gdzie jest granica? Pod tym pojęciem kryje się kilka rzeczy.
Strój dla kobiety
Najbardziej bezpieczną opcją jest opcja klasyczna, tzn. kostium lub sukienka z żakietem, a kluczowym słowem do zapamiętania „skromność”. Ubierz się neutralnie i elegancko. Wybierz stonowane kolory. Jeśli koniecznie chcesz zaakcentować swoja indywidualność i dobry smak, możesz to zrobić poprzez odpowiednio dobrane dodatki. Wszystkie jednak powinny być eleganckie, skromne i o dobrej jakości.
Kobiety lubią eksponować swoją kobiecość, jednak tutaj należy ograniczyć się do niezbędnego minimum. Nie należy eksponować ramion, pleców, dekoltu. Nie stosuj przezroczystych tkanin, schowaj z powrotem do szafy obcisłe spódnice i spodnie. Nie przesadź z dodatkami lub z makijażem.
Później kadra w swoim gronie snuje opowieści o studentce, która przyszła w mini, z odsłoniętym piersiami i usiłowała wyglądem wymusić wyższą ocenę. Na pewno jest to wdzięczny temat do dyskusji, ale zastanów się czy chcesz być ich przedmiotem? Samą siebie wystawisz na atak, ponieważ istnieje stereotyp, że taka osoba nie jest szczególnie inteligentna. Nie twierdzę, że tak jest, tylko że jest to w ten sposób postrzegane.
Strój dla mężczyzny
Mężczyźni mają mniejsze możliwości wyboru stroju niż kobiety. Zwykle strój formalny oznacza dla nich ciemny garnitur, jasną klasyczną koszulę, eleganckie buty i odpowiednio dobrany krawat. Pamiętaj o włożeniu marynarki, gdy będziesz wchodził na salę.
Obecnie coraz więcej mężczyzn wykazuje zainteresowanie swoim wyglądem. Mogą oni zaakcentować swoją chęć bycia modnym poprzez np. krój garnituru, zegarek (który jest dla mężczyzn bardzo istotnym dodatkiem i warto wybierać stylowe modele, pasujące do różnych strojów), ale powinni pamiętać o powyższych zasadach.
Kwestią wzbudzającą emocje bywa dobór skarpet. Jeśli nie chcesz zostać posądzony o brak podstawowej wiedzy w tym temacie, pamiętaj że skarpety muszą być wystarczająco długie, abyś nie odsłonił łydki podczas siadania, powinny być gładkie i w kolorze dopasowanym do koloru garnituru. Do czarnych spodni zakłada się skarpetki czarne, a do granatowych granatowe.
O ile panie mogą mieć pewnej problemy z chęcią eksponowania kobiecości, to panowie powinni wystrzegać się sportowego wyglądu. Nic nie dadzą tłumaczenia w rodzaju „to sportowa elegancja!”, ponieważ twój wygląd zostanie uznany za niedbały lub nielicujący z rangą wydarzenia. Równie kiepskim pomysłem będzie uwidacznianie różnego typu ozdób biżuteryjnych (bransolety, sygnety, kolczyki itp.).
Podsumowanie
Kiedy idziesz na obronę pracy magisterskiej lub licencjackiej nie zapomnij o rzeczy najważniejszej, a więc o swojej wiedzy. Często uważa się, że obrona to tylko formalność, ale nie zawsze tak jest. Komisja może zadawać pytania nie tylko z pracy magisterskiej, ale także o wiedzę (lista pytań jest zwykle podawana wcześniej). Wszystko to rodzi stres, jednak w gorączce przygotowań, pamiętaj że będzie to ważny dzień, dla którego trzeba zrobić odpowiednią oprawę wizualną. Twój strój składa się na nią, jest także wyrazem szacunku dla innych osób. Poświęć mu chwilę, aby pozostawić po sobie dobre wrażenie w pamięci kolegów, koleżanek i kadry dydaktycznej swojej uczelni.
Artykuł powstał we współpracy z serwisem oladi.pl (porównywarka produktów odzieżowych).
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)