Opublikowano

Jak rozpocząć karierę po studiach – 5 porad

Jak rozpocząć karierę po studiach - 5 porad

W końcu udało Ci się ukończyć wymarzone studia i z pełnym paskiem energii chcesz rozpocząć karierę w swoim zawodzie? Nie wiesz jednak jak znaleźć pracę ani jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej? Przygotowaliśmy dla Ciebie 5 porad, które ułatwią Ci przejść tę drogę w łatwiejszy i być może szybszy sposób. Pamiętaj jednak, że znalezienie pierwszej pracy w swoim zawodzie nie jest takie proste, a konkurencja nie śpi — bądź czujny i lepiej rób notatki.

Dyplom to nie wszystko

Na początek może zacznijmy od kubła zimnej wody dla co poniektórych. Dyplom z najwyższą średnią nie gwarantuje kariery w zawodzie. Bum. Od dawna wiadomo, że ukończenie studiów i gwarantowane zatrudnienie tuż po odebraniu dyplomu to jedna z tych historii, którą można włożyć między bajki. Sam fakt posiadania wyższego wykształcenia nie sprawi, że z dnia na dzień otrzymamy idealną ofertę pracy w swoim zawodzie. Co więcej, bardzo prawdopodobne, że ze względu na sytuację na rynku pracy, sam dyplom ukończenia uczelni wyższej może się okazać niewystarczający. W celu wyprzedzenia konkurencji będzie trzeba zdecydować się na dodatkowe szkolenia czy też kursy online. W obecnych czasach chęć ciągłego rozwoju to cecha, bez której ciężko będzie utrzymać się na rynku pracy.

Wykorzystaj opcje swojej uczelni

Absolwenci uczelni wyższych chwilę po obronie pracy licencjackiej czy magisterskiej często ulatniają się z murów uniwersytetu, bo są przekonani, że skoro zdali ten najważniejszy egzamin, to już wystarczy. To jednak duży błąd. Tym bardziej, jeśli nie mamy jeszcze zaplanowanej naszej przyszłości zawodowej i nie wiemy tak naprawdę, co z tym dyplomem zrobić dalej.  W dzisiejszych czasach większość uczelni wyższych posiada w swojej działalności tzw. Biuro Karier. To nic innego jak pomoc dla absolwentów, a także aktywnych studentów, którzy chcą wejść na rynek pracy. W biurze karier znajdziemy informacje na temat kursów, które podnoszą kwalifikacje, a także oferty stażu, praktyk uczelnianych oraz oferty pracy w danym zawodzie.

Przyłóż się do CV i portfolio

Gdy już znajdziemy interesującą nas ofertę pracy, warto się zastanowić, co mamy w rzeczywistości do zaoferowania. Bez względu na to, w jakiej branży będziemy chcieli działać, to skrupulatnie przygotowane CV lub portfolio będzie prawdziwym must have. Jeśli będziemy starać się o stanowisko pedagoga specjalnego, to nie podchodźmy po macoszemu do tworzenia naszego CV. Zróbmy staranny dokument, w którym uwzględnimy najważniejsze kursy oraz wszystkie kwalifikacje, które mogą się przydać na aplikowane stanowisko. To samo dotyczy takich zawodów jak grafik komputerowy czy programista — przygotujmy bogate i staranne portfolio z naszymi pracami, aby wyróżnić się od konkurencji w oczach potencjalnego pracodawcy. 

Przygotuj się do rozmowy

W obecnych czasach bardzo dużo rozmów kwalifikacyjnych odbywa się online — niejednemu z tego powodu z pewnością spadł kamień z serca. Rozmowa przeprowadzona ze swojego przytulnego pokoju na pewno dla niektórych będzie łatwiejsza niż spotkanie się w ogromnej sali konferencyjnej na dziesiątym piętrze biurowca. Jednak bez względu na to, gdzie będzie odbywać się rekrutacja, należy przestrzegać kilka zasad i przygotować się mentalnie. Przede wszystkim zróbmy mały research dotyczący firmy, do której aplikujemy. Ta wiedza pozwoli nam uniknąć niezręcznej ciszy po usłyszeniu pytania – “Wie Pan, czym się zajmujemy?”. W tym celu wystarczy, że przejrzymy stronę internetową firmy lub Facebooka. Ważną kwestią jest także swoboda opowiadania o sobie. Jeśli mamy z tym problem, to przed rozmową kwalifikacyjną dobrze jest powtórzyć sobie “na sucho” wypowiedzi dotyczące swoich mocnych stron czy też cech charakteru i swojego doświadczenia. To naprawdę pomaga.

Praktyka, staż i co dalej?

Jeśli nie skończyłeś jeszcze studiów, a już myślisz o swojej karierze zawodowej, to bardzo dobrze. Im wcześniej zaczniesz zdobywać doświadczenie, tym lepiej dla Ciebie. Praktyki realizowane w ramach uczelni pozwolą na zdobycie pierwszego doświadczenia i oswoją Cię z codzienną pracą. Jeśli jesteś już po studiach i praktyki masz dawno za sobą, to dobrym wyjściem będzie staż w firmie, do której przyszłościowo chciałbyś trafić. To idealna okazja do poznania szczegółów pracy na danym stanowisku, a także zobaczenia na własne oczy jak dane przedsiębiorstwo funkcjonuje od środka. Nierzadko firmy zatrudniają też  początkujących pracowników na etat, gdy Ci wyróżniają się swoim zaangażowaniem oraz umiejętnościami podczas stażu. Warto więc się wykazać w pracy i w pełni wykorzystać swoją szansę.

Powyższe porady nie zapewnią w stu procentach pracy na wymarzonym stanowisku, ale wcielenie ich w życie na pewno rozszerzy horyzonty niejednemu absolwentowi studiów wyższych. Pamiętajmy, że podczas szukania pracy należy uzbroić się w cierpliwość i wyciągać wnioski z każdej rozmowy kwalifikacyjnej. Czas, w którym poszukujecie swojej pierwszej pracy w zawodzie to idealny moment, aby skupić się na rozwoju osobistym i uczeniu się nowych rzeczy.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)