„Jak przeżyć studia?” to jedno z najczęstszych i nurtujących pytań osób, które mają w planach studiowanie, lub – już studiują. Czas studiów to z pewnością niezapomniany czas. Dla prawie każdego człowieka rozpoczęcie studiów, to rozpoczęcie pewnego nowego rozdziału w życiu. Na szczęście jest parę wskazówek, które z pewnością ułatwią proces studiowania, który czasami nie należy do najłatwiejszych.
Wychodzenie ze strefy komfortu może pomóc!
Jedną z ważniejszych rad, które mogą pomóc w studiowaniu, jest wychodzenie ze swojej strefy komfortu, na przykład poprzez nawiązanie kontaktu z innymi osobami lub chodzenie w nowe miejsca. Poznając nowe osoby i robiąc nowe dla nas rzeczy, rozwijamy się i otrzymujemy nowe doświadczenia. Gdy już poznamy nowe osoby, z pewnością samo studiowanie będzie dla nas milszym przeżyciem. Łatwiej bowiem rozwiązywać problemy razem, niż osobno! Na wykładach możesz poznać dużą ilość osób, które mają podobne zainteresowania do Twoich, a przy okazji – możesz zrobić notatki, które pomogą Ci w zdaniu sesji.
Dobrym sposobem na poznanie nowych osób jest również zapisanie się do koła naukowego. Z pewnością pomoże Ci to w zdobyciu nie tylko ogromu wiedzy, ale na pewno przyczyni się to do poznania nowych, interesujących ludzi. Następnym rozwiązaniem są kursy! Studia to czas, gdzie możesz pozwolić sobie na dodatkowe kursy, czy szkolenia. Zainteresuj się kursami, które są prowadzone w uczelni. Nawet jeśli nie wydają Ci się one interesujące teraz, to kto wie? Może przydadzą Ci się w przyszłej pracy? Miły aspekt studiowania to również podróże. Uczelnie często organizują wyjazdy, które są tańsze, niż te organizowane przez biura podróży. Może warto przejrzeć ofertę uczelni? To na pewno dobry sposób na poznanie większej ilości osób.
Miej punkt ksero zawsze pod ręką!
Bardzo ważne w czasie studiów jest poznanie miejsca, w którym wydrukowanie dokumentów, notatek, czy pracy magisterskiej nie będzie problemem. Strefa Studenta w Ksero A0 wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Studentów. Tutaj łatwo i szybko wydrukujesz, co tylko chcesz! Ksero pod ręką to naprawdę istotny aspekt. Pomoże Ci w wielu sprawach.
Notuj wszystko, co uznasz za ważne
Notatki… tak ważne, a często ignorowane przez Studentów. Pamiętaj o sporządzaniu notatek i zapisywaniu rzeczy, które uznasz za ważne. Kalendarz również okaże się tutaj pomocny! Prowadź kalendarz i zapisuj w nim najważniejsze wydarzenia, czy egzaminy! Z pewnością Ci to pomoże i pozwoli uniknąć wielu stresujących sytuacji! Postaraj się również nie odkładać wszystkiego na ostatnią chwilę! Regularna nauka to podstawa. Wiedza i doświadczenie to dwa ważne aspekty w życiu człowieka. W czasie całego roku akademickiego warto się uczyć i zdobywać nową wiedzę i doświadczenie. Na pewno przysporzy to mniej stresu w czasie sesji, gdzie pojawiają się nerwy z powodu dużej ilości zaliczeń.
Zaufaj swojej intuicji
Załatwiaj wszystkie sprawy sam, zarówno z Prowadzącymi zajęcia, jak i z Pracownikami w dziekanacie. Dobrze jest również monitorować stronę swojej uczelni. Często pojawiają się tam aktualności, które być może pomogą Ci w organizacji swoich zajęć. A gdy przyjdzie sesja – spróbuj podejść do egzaminów w terminie zerowym. Niektórzy Prowadzący są chętni do robienia „zerówek”, a więc egzaminów przed pierwszym terminem. Jest to interesująca opcja, bo nawet jeśli nie zdasz tego egzaminu, nic się nie stanie, a być może jakieś pytanie powtórzy się w sesji? Spróbuj również złożyć wniosek o stypendia! Na pewno w czasie studiów przyda Ci się dodatkowa gotówka, a przy odrobinie szczęścia można otrzymać stypendium zarówno socjalne, jak i rektora.
Akceptacja!
Pamiętaj, że niezdany egzamin, to niezdany egzamin, a nie koniec świata 🙂 egzamin zawsze można napisać ponownie w sesji poprawkowej, a gdy już nie masz już siły na studiowanie, pamiętaj, że możesz wykorzystać urlop dziekański! Jest to idealnie rozwiązanie dla osób, które nie chcą na zawsze rezygnować ze studiów, a chcą odpocząć i zrobić przerwę. Indywidualny tok studiów to również pomocna opcja, którą możesz wykorzystać. Pozwoli Ci to na dopasowanie zajęć na uczelni do grafiku w pracy. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. Nie stresuj się zbytnio! Stres na pewno w niczym nie pomoże, a tylko może zaszkodzić 🙂
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)