Opublikowano

Istotna wskazówka

W ferworze przygotowań do obrony pracy magisterskiej, łatwo jest zapomnieć o rzeczach podstawowych i dość oczywistych. Jedną z nich jest fakt, że jest to wydarzenie mocno stresujące i mogą pojawić się różne reakcje na stres przez nie wywołany.

Istotna wskazówka

Przedstawię tutaj tylko jedną wskazówkę, ale za to na wagę złota – przede wszystkim nie denerwuj się. Łatwo powiedzieć, gorzej zrobić, jednak jest to wykonalne.

Człowiek pod wpływem stresu wiele zapomina. Jako student, który już swoje przeszedł (mówię o egzaminach z którymi już się uporałeś/aś), pewnie już to wiesz. Nie dopuść do sytuacji, gdy stres Cię zjada.

Przed obroną zrelaksuj się, uspokój, idź na spacer, nie ucz się do ostatniego momentu. Najlepiej jest poświęcić nawet cały dzień przed obroną na relaks (w tym celu trzeba zacząć się przygotowywać odpowiednio wcześnie, nie łudź się, że w jeden dzień nauczysz się wszystkiego).

Nie przychodź na obronę za wcześnie, lecz wtedy kiedy jest przewidziane, że wchodzisz. Pozostali studenci mogą Cię niepotrzebnie zdenerwować. Ich stres udzieli się Tobie.

Wtedy przed komisją głos Ci uwięźnie w gardle, możesz się nawet rozpłakać. Ale nie martw się. Obrona to dla większości studentów najłatwiejszy egzamin jaki przyszło im zdawać. Jesteś oceniany za całokształt swojej pracy na studiach.

Jeśli czegoś nie będziesz wiedział, zapomnisz, któryś z członków komisji z pewnością Cię naprowadzi. Atmosfera na obronie jest dość luźna. Profesorowie podchodzą z dużą sympatią do studentów, których przecież uczyli.

Panuje przekonanie, że obrona to tylko formalność i w większości wypadków tak właśnie jest. Jednak nie zapominaj, że nie wolno Ci się zdenerwować, tak abyś nie mógł odpowiedzieć na pytanie.

Nie tyle będzie sprawdzany Twój stan wiedzy (choć to także), ale liczy się także sposób w jaki odpowiadasz. W jaki się bronisz i wychodzisz z opresji, jak potrafisz bronić swoich racji. „Obrona” otrzymała swoją nazwę nie bez powodu.

Jeśli zamiast odpowiedzieć, będziesz milczeć lub płakać (to już ekstremum), to wtedy nie ma żadnych podstaw do tego, żeby wystawić Ci pozytywną ocenę. Postaraj się panować nad stresem, nie chodzi tutaj o to, aby go nie czuć (to nie jest wykonalne, jeśli robisz coś co ma dla Ciebie znaczenie), ale o kontrolę. Stres potrafi również zmobilizować do działania, postaraj się o to, żeby pojawił się we właściwej proporcji i nie przysłonił Ci wszystkiego.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)