Opublikowano

Intensywny kurs języka angielskiego – czy to dobry pomysł?

Intensywny kurs języka angielskiego – czy to dobry pomysł?

W obecnych czasach nasze działania cechuje nieustanny pośpiech. Notorycznie się gdzieś spieszymy, cierpimy na ciągły deficyt czasu i każdą czynność wykonujemy możliwe jak najszybciej. Wiele osób, które chcą dokształcić swoje umiejętności językowe, decyduje się na intensywną naukę. Co to oznacza? Są to spersonalizowane kursy angielskiego w trybie przyspieszonym. Czy to dobry pomysł na poprawienie kompetencji językowych? Przyjrzyjmy się bliżej takiej formie nauki.

Bardzo często nie jesteśmy w stanie wygospodarować czasu na uczestnictwo w rocznym kursie języka angielskiego. Mało tego, ciężko również znaleźć motywację, aby w czasie wolnym utrwalać gramatykę i słownictwo. Z pomocą przychodzą intensywne kursy języka angielskiego, które pozwalają na optymalne wykorzystanie cennego czasu. Jak wybrać dobry kurs języka angielskiego w trybie przyspieszonym?

Skuteczna nauka podczas kursu intensywnego

Efektywna nauka polega przede wszystkim na tym, aby kursant jak najszybciej zyskał umiejętności swobodnego posługiwania się językiem angielskim. Jeżeli dana osoba wypracuje zdolność prowadzenia niewymuszonej, swobodnej i naturalnej konwersacji, zarówno na tematy prywatne, jak i zawodowe – można mówić, że opanowała język.

Dlatego właśnie intensywny kurs języka angielskiego powinien łączyć w sobie elementy tradycyjnego nauczania oraz nowoczesne metody i środki komunikacyjne. Tylko taka kombinacja umożliwi uczestnikom kursu zdobycie umiejętności językowych, które są niezbędne w codziennych, życiowych sytuacjach. W dodatku należy zwrócić uwagę, na czas trwania takiego kursu – przeważnie jest to 1 lub 2 miesiące, więc w skali roku to naprawdę niedługo.

Intensywna nauka języka angielskiego

Kursy angielskiego dla dorosłych w trybie intensywnym, skupiają się przede wszystkim na angażowaniu i aktywizowaniu uczestników. Bardzo ważne jest nie tylko poznawanie języka, ale również jego samodzielne używanie. W związku z tym, kursy intensywne powinny być urozmaicane o:

 • dialogi,
 • debaty,
 • konwersacje,
 • dyskusje,
 • negocjacje

Wszystko to przełoży się na naukę komunikowania w języku angielskim. Intensywne kursy angielskiego pozwalają kursantom na odkrycie języka żywegocodziennego, a nie tylko i wyłącznie podręcznikowego.

Zaangażowanie uczestników będzie większe, jeżeli grupy zajęciowe będą liczyły maksymalnie dwanaście osób. Wówczas słuchacz przestaje być anonimowy, zostaje postawiony przed koniecznością wypowiadania się, aktywnego udziału w zajęciach i umiejętnością radzenia sobie podczas konwersacji. Wszystko to pomoże przełamać barierę językową i pozwala na zdobycie swobody komunikowania się w języku angielskim.

Aktywne uczestnictwo w zajęciach i w rozmowach podczas nich, jest symulacją codziennych sytuacji, z którymi mierzymy się każdego dnia. Dzięki temu kursant będzie doskonale przygotowany na wszelkie wyzwania konwersacyjne i szybciej nauczy się poprawnego formułowania swoich wypowiedzi.

Co wyróżnia dobry intensywny kurs języka angielskiego?

Większość kursantów, która decyduje się na nowy kurs języka angielskiego, przeważnie ma już za sobą doświadczenie w tej kwestii. Jednak poziom ich umiejętności pozostawia wiele do życzenia i wciąż rozmowa z obcokrajowcem wywołuje w nich stres i niepokój. Takie osoby poszukują skutecznych metod i możliwie jak najbardziej efektywnych, aby w krótkim czasie zdobyć to, na czym najbardziej im zależy. Co charakteryzuje intensywny kurs języka angielskiego? Przede wszystkim:

 • możliwość szybkiej i efektywnej nauki oraz błyskawiczne rezultaty poniesionego wysiłku i pracy,
 • możliwość całkowitego zanurzenia się w język, otoczenie się nim w jego naturalnym środowisku (np. kursy wyjazdowe) lub sztucznym (kursy stacjonarne), jednak w wersji jak najbardziej zbliżonej do naturalnego. Może to być immersja językowa i nieustanny kontakt z native speakerem,
 • możliwość obcowania z językiem w wielu różnych akcentach,
 • konieczność posługiwania się wyłącznie językiem angielskim, przy jednoczesnym „zakazie” używania języka polskiego,
 • identyfikacja celu nauki i umiejętności, do których zostanie dopasowany kurs oraz wsparcie coachingowe w procesie realizacji celów,
 • nacisk na naukę swobodnej i naturalnej komunikacji, praktyka płynnego wypowiadania się, lekkiego formułowania zdań i sprawnego komunikowania się w sytuacjach życia codziennego.

Kursy angielskiego dla dorosłych – ProfiLingua.pl

źródło zdjęcia: freepik.com

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)