Opublikowano

Harmonogram

Harmonogram pozwala na rozplanowanie wykonania określonych czynności w czasie. Napisanie pracy dyplomowej to wyzwanie, dlatego dobrze jest posłużyć się pomocą, którą on zapewnia.

Harmonogram

Nie tylko w pracy magisterskiej bardzo ważny jest harmonogram pracy. Najlepiej usiądź gdzieś wygodnie. Niech to będzie ciche i spokojne miejsce. Dobrze się zastanów, a następnie w notesie (lub na komputerze) określ kiedy skończysz poszczególne etapy pracy.

Harmonogram uporządkuje Twoje dążenia i pozwoli odzyskać panowanie nad czasem. Nie będziesz zdezorientowany: czy zdążę, czy nie zdążę? Wielu studentów właśnie z powodu złego planowania nie broni się w terminie.

Przygotuj taki harmonogram, który zmotywuje Cię do działania, a nie zniechęci. Możesz to osiągnąć, jeśli będzie on realny, tzn. wyznaczone przez Ciebie zadania da się wykonać we wskazanych ramach czasowych. Niektórzy określają czas realizacji niezwykle ambitnie, aby zanotować tak znaczne opóźnienie, że wywołuje u nich poczucie beznadziejności i bezsilności. Z drugiej strony nie staraj się nic rozwlekać, narzuć sobie rygor pracy, ponieważ w przeciwnym razie będziesz wszystko kończył(a) na ostatnią chwilę (pomimo początkowo długiego terminu).

Harmonogram może wyglądać na przykład w ten sposób:

  1. opracowanie części teoretycznej – [termin]
  2. przygotowanie narzędzi badawczych – [termin]
  3. zwiad badawczy – [termin]
  4. przeprowadzenie badań właściwych – [termin]
  5. opracowanie wyników badań – [termin]
  6. wersja robocza pracy – [termin]
  7. wersja końcowa pracy – [termin]

Jeśli chcesz przygotować rozbudowany harmonogram lub podejść do tej kwestii bardziej profesjonalnie, zapoznaj się z artykułem pt. Jak napisać harmonogram?

W opracowywaniu harmonogramu zwróć uwagę na ukończenie pracy nad poszczególnymi częściami, ale nie zapominaj również o całości. Ważne jest indywidualne podejście. Jeśli nie zamierzasz napisać pracy empirycznej, lecz teoretyczną taki punkt jak „przygotowanie narzędzi badawczych”, czy „zwiad badawczy” traci rację bytu. Może go jednak zastąpić, np. „opracowanie artykułów naukowych”, „opracowanie aktów prawnych” itp.

Odradzam zapisywanie harmonogramu na zwykłej kartce papieru, ponieważ może się ona zgubić. Nie będzie Ci się chciało jej szukać, bo nie wiadomo gdzie, nie wiadomo po co, a tak w ogóle to mam jeszcze dużo czasu… Umieść swój harmonogram tak, abyś zawsze bez trudu mógł po niego sięgnąć i sprawdzić postępy swojej pracy. Nic tak nie motywuje jak terminy, które zaczynają Cię gonić.

Ważne, aby harmonogram nie był sztucznie wyśrubowany. Nie licz na to, że napiszesz rozdział w jeden lub dwa dni. Na to potrzeba więcej czasu. Nie zostawiaj też wszystkiego na ostatnią chwilę. Wykonanie określonych czynności wymaga zwykle zużycia pewnego odcinka czasu. Nie uda Ci się tego przyspieszyć, chyba że kosztem jakości.

Postaraj się ukończyć pisanie pracy jeszcze przed wyznaczonym terminem. Sam(a) zobaczysz jaką to daje satysfakcję, gdy możesz porozmawiać ze swoimi kolegami i koleżankami, patrząc z pozycji osoby, która już tego dokonała.

Dolicz sytuacje, które mogą Cię zaskoczyć oraz takie, gdy pomimo szczerych chęci, nie uda Ci się zrealizować zamierzeń w terminie. Spadek formy nie jest niczym niezwykłym. Zdarza się nawet najlepszym. Jest to okres, w którym „nic mi się nie chce”, „ja tego nie potrafię”, „nie dam rady”. Nie jest łatwo przewidzieć kiedy Cię dopadnie, jednak zawsze należy brać go pod uwagę.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)