Opublikowano

Grafik komputerowy – czy warto wybrać ten zawód?

Grafik komputerowy – czy warto wybrać ten zawód?

Postęp technologiczny sprawił, że wiele zawodów przeniosło się do internetu i wszystko wskazuje na to, że ten trend będzie się nadal utrzymywał. Zostanie grafikiem komputerowym wydaje się być idealnym pomysłem na karierę dla osób uzdolnionych plastycznie. Czy rzeczywiście tak jest? Sprawdź!

Od zlecenia do zlecenia

Będąc grafikiem komputerowym, nie możesz nastawiać się na regularny zarobek. W większości wypadków uprawianie tego zawodu wiąże się z pracowaniem na zlecenie. Ma to swoje plusy, jak i minusy. Z pewnością nie będziesz narzekać na monotonię. Czeka na Ciebie mnóstwo różnorodnych projektów. Pamiętaj jednak, że bycie wolnym strzelcem wymaga dobrej organizacji pracy oraz umiejętnego zarządzania finansami. Zastanów się, czy taki tryb życia Ci odpowiada.

Ucz się… wszędzie

Żeby zostać wziętym grafikiem, nie trzeba skończyć żadnych określonych studiów. Dla pracodawców czy zleceniodawców najważniejsze będą Twoje umiejętności. Jeśli nie masz w planach studiów kierunkowych, nic nie szkodzi. Zacznij zdobywać wiedzę jak najszybciej. Korzystaj z kursów stacjonarnych lub internetowych, czytaj dostępną literaturę i praktykuj w każdej wolnej chwili. Chcieć znaczy móc!

Grafik komputerowy – czy warto wybrać ten zawód?

Konkurencyjność

Z jednej strony żyjemy w dobie obrazu, więc popyt na grafiki jest ogromny. Z drugiej jednak na rynku działa już wiele osób. Żeby osiągnąć sukces, musisz się wyróżniać. Oczywiście na początku drogi trudno być wybrednym i dobierać zlecenia według jakiegoś klucza. Niemniej jednak warto bezustannie dążyć do stworzenia własnego, rozpoznawalnego stylu – nawet jeśli miałaby to być działalność nieprzynosząca zarobków. Zawsze miej na podorędziu portfolio prezentujące Twoje możliwości oraz dotychczasowe realizacje. Z czasem Twoje zlecenia staną się coraz atrakcyjniejsze, a klienci będą chcieli, żebyś to właśnie Ty zaprojektował dla nich grafikę. Przyciągnij ich do siebie.

Inwestuj w sprzęt

Trudno oczekiwać, że od pierwszego dnia będziesz miał cały potrzebny do pracy sprzęt. Kompletowanie go może zająć całe lata, ale to naturalny proces. Dowiaduj się z zaufanych źródeł, na co warto postawić, a następnie inwestuj rozważnie zarobione pieniądze. Przed Tobą wiele trudnych decyzji. Czy wiesz, jakie myszy będą najlepsze dla grafika? Na które parametry patrzeć podczas zakupu komputera? Czy koniecznie potrzebny Ci będzie tablet graficzny?

Grafik komputerowy – czy warto wybrać ten zawód?

Rysuj, rysuj i jeszcze raz rysuj

Niech nie zmyli Cię nazwa. Grafik komputerowy to nadal w głównej mierze… grafik. Korzystanie z multimedialnego sprzętu wciąż wymaga umiejętności kreślarskich i kreatywności. Nowoczesne narzędzia potrafią oczywiście ułatwić lub przyspieszyć pracę, ale nie można zapomnieć o ciągłym rozwijaniu swojego warsztatu. Rysuj, inspiruj się, zgłębiaj tajniki sztuki kompozycji i doboru kolorów.

Bądź wytrwały

Nieoczywista droga dojścia do zawodu grafika oraz różnorodność zleceń sprawiają, że łatwo jest w siebie zwątpić. Jeżeli czujesz się zmotywowany do podjęcia tego zawodu, daj sobie szansę. Godziny ciężkiej pracy z pewnością się opłacą. Nie poddawaj się!

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)