Opublikowano

Firmy i miasto ufundowały stypendia dla studentów oraz doktorantów

Stypendia START przyznane; niemal 3,5 mln zł dla młodych badaczy

Wraz z początkiem roku akademickiego studenci i doktoranci łódzkich uczelni mogą ubiegać się o kilkadziesiąt stypendiów oraz udział w kursach programowania i językowych, a także bezpłatne miejsca w domach studenckich. Sfinansują je firmy z regionu oraz magistrat.

O starcie kolejnych edycji programów stypendialnych dla studentów łódzkich uczelni poinformowała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska.

“Zachęcamy studentów do składania aplikacji w dwóch projektach. Miasto w tym roku przeznaczyło 240 tys. zł dla studentów pierwszego roku, którzy są laureatami olimpiad przedmiotowych oraz doktorantów realizujących badania związane z rozwojem naszego miasta. Drugi program >Młodzi w Łodzi< już po raz dziewiąty realizowany jest razem z partnerami. W jego ramach pracodawcy z Łodzi oraz uczelnie ufundowały stypendia finansowe, a także bezpłatną naukę programowania, kursy językowe i miejsca w akademikach" – powiedziała. W sumie z wymiernej pomocy finansowej oraz naukowej w tym roku akademickim może skorzystać kilkudziesięciu żaków. W ramach tegorocznego programu "Młodzi w Łodzi" działające w regonie firmy i instytucje sfinansują 16 stypendiów w wysokości ok. 1 tys. złotych miesięcznie wypłacanych w trakcie roku akademickiego. Ponadto 12 osób będzie mogło wziąć udział w kursach programowania, a 28 w dodatkowych zajęciach z języka angielskiego, niemieckiego i francuskiego. Uczelnie zadeklarowały zaś bezpłatne zakwaterowanie w domach studenckich Uniwersytetu Łódzkiego (cztery miejsca), Politechniki Łódzkiej (trzy miejsca) i Uniwersytetu Medycznego (dwa miejsca). O przyznanie stypendiów "Młodzi w Łodzi" mogą ubiegać się studenci trzeciego roku studiów dziennych jednego z wybranych przez pracodawcę kierunku. "Główne kryteria to średnia ocen z ostatnich dwóch semestrów powyżej 4,0 oraz różnego rodzaju aktywności określone przez fundatora – m.in. odbyte staże, kursy językowe, udział w zagranicznych wymianach studenckich" – tłumaczyła Agnieszka Chudzik z Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą UMŁ. Z kolei miejski program stypendialny skierowany jest do laureatów i finalistów ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych będących obecnie studentami pierwszego roku studiów stacjonarnych wybranych kierunków łódzkich uczelni oraz doktorantów podejmujących badania w kluczowych dla rozwoju miasta obszarach. "Około 15 wyróżnionych żaków przez okres jednego roku akademickiego otrzyma miesięcznie ok. 1000 zł. Z kolei co najmniej 20 doktorantów może liczyć na wsparcie w wysokości ok. 2000 zł miesięcznie" – dodała Chudzik. Szczegółowe informacje oraz formularze wniosków stypendialnych można znaleźć na stronie www.mlodziwlodzi.pl. Rekrutacja do programu "Młodzi w Łodzi" będzie trwać do 21 października, a o stypendia naukowe miasta Łodzi można aplikować do 30 października. Lista stypendystów zostanie ogłoszona w listopadzie. Od 2008 roku, w ramach akcji "Młodzi w Łodzi" ufundowano w sumie 184 stypendia dla najlepszych studentów, 23 miejsca w domach studenckich oraz 145 dodatkowych lektoratów z języka angielskiego, niemieckiego i włoskiego. W naborach złożono łącznie ponad 2950 wniosków. Z kolei w pięciu poprzednich edycjach miejskiego programu stypendialnego wyróżniono 85 studentów i doktorantów, którzy łącznie otrzymali od miasta wsparcie w wysokości ok. 1 mln 200 tys. zł. PAP – Nauka w Polsce

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)