Zastanawiając się czy to dobry pomysł, aby nasze dziecko rozpoczęło dodatkową naukę języka angielskiego, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Musimy zadać sobie pytanie, czy jest ono już na to gotowe i wystarczająco rozwinięte. Zastanówmy się czy syn lub córka posiadają już jakieś predyspozycje do nauki języka angielskiego. Warto przemyśleć, czy naszemu dziecku na pewno spodobają się zajęcia w formie, którą proponuje wybrana przez nas szkoła. Istnieje wiele różnych sposobów na dodatkowe nauczanie angielskiego, na pewno można wybrać coś co będzie odpowiadało naszemu dziecku.
W jakim okresie najlepiej zacząć?
System szkolnictwa w Polsce sprawia, że większość dzieci ma swoją pierwszą styczność z angielskim już w wieku 6-7 lat. To na prawdę dobry moment na regularną naukę języka angielskiego, która będzie kontynuowana przez kolejne kilkanaście lat. To również odpowiednia chwila, aby zastanowić się nad dodatkowymi zajęciami językowymi dla naszego dziecka. Warto to przemyśleć o ile możemy sobie na takowe pozwolić, a syn lub córka nie jest przytłoczone innymi zajęciami. Takie zajęcia są uzupełnieniem i rozszerzeniem wiedzy zdobywanej w szkole. Dziecko rozwija się znacznie szybciej, ma lepsze wyniki w nauce oraz posiada o wiele większą wiedzę z zakresu języka angielskiego niż reszta rówieśników.
Niejednokrotnie jednak słyszy się, że już w przedszkolach są organizowane zajęcia językowe. Takie lekcje mają formę gier i zabaw, podczas których dzieci uczą się prostego słownictwa w języku angielskim. Poznają podstawowe zwroty, które pozwalają im na przykład przedstawić się po angielsku. Wielu rodziców również organizuje prywatne lekcje angielskiego dla swoich pociech. Zwykle mają bardzo podobną formę, ale zindywidualizowaną. Czy warto wysyłać dziecko na takie zajęcia? Warto jedynie wtedy, kiedy sprawia mu to przyjemność i chętnie w nich uczestniczy.
Czym w przyszłości owocują dodatkowe lekcje języka angielskiego?
1. Znacznie lepsza znajomość angielskiego od rówieśników.
Ktoś, kto przez wiele lat uczestniczył w dodatkowych zajęciach angielskiego na pewno wyróżnia się poziomem wiedzy na tle rówieśników. Taka osoba czuje się pewniej i zdobywa lepsze wyniki. To właśnie oni biorą udział w różnych olimpiadach i konkursach. Bardzo dobra znajomość języka angielskiego jest czynnikiem, który nierzadko faworyzuje podczas rekrutacji do szkoły średniej lub na studia. Patrząc dalej, jest to również czynnik, który ma duży wpływ na pozycję startową młodego człowieka na rynku pracy.
2. Swoboda i poprawność mowy.
Aspektem, który wyróżnia osoby uczące się angielskiego poza szkołą, od reszty rówieśników jest łatwość mówienia. Wiele kursów i zajęć dodatkowych przykłada dużą wagę do tej kwestii. Nastolatkowie, którzy mają zajęcia pozalekcyjne, nie boją się mówić. Jest to wyćwiczona umiejętność, której nauka w szkole jest często drugorzędna. Swoboda mówienia charakteryzuje się tym, że takie osoby bez problemu odpowiadają na zadane im pytania, a także chętnie sami odzywają i zgłaszają się na zajęciach szkolnych. Dzieje się tak, ponieważ są oni od lat osłuchani z językiem angielskim bardziej niż reszta. Używają go znacznie częściej, a kwestie wymowy mają już dawno opanowane.
3. Wyższe wyniki w nauce.
Badania naukowe wskazują na bezpośredni związek między nauką języków obcych, a wynikami w innych dziedzinach nauki. Poświęcając tygodniowo pewien czas na edukację językową, znacząco wpływamy na wyniki nauki z innych dziedzin. Oddziałuje to na rezultaty egzaminów, do których przystępuje młodzież. W efekcie osoby, które dodatkowo uczą się języków obcych uzyskują lepsze wyniki na testach. Ma to wpływ na kolejne szczeble edukacji, ponieważ są oni wyżej w rekrutacji.
Jaki wpływ na edukację językową dzieci mają rodzice?
To głównie od rodziców zależy czy i kiedy dziecko podejmie dodatkowe lekcje języka angielskiego. Również oni decydują o formie zajęć, na które zapiszą dziecko. Warto przemyśleć tę kwestię, ponieważ inwestycja w znajomość języków obcych, a w szczególności angielskiego, jest jedną z najlepszych, które można poczynić dla syna lub córki.
Jednakże na samym zapisaniu dziecka na zajęcia rola rodzica się nie kończy. Powinniśmy wspierać je i motywować do działania. Jeśli znamy język angielski, możemy pomagać dziecku w nauce – na pewno to doceni. Warto również okazywać zainteresowanie – dopytywać co nowego na zajęciach, cieszyć się z każdego sukcesu i wspierać w małych porażkach. Włożony w edukację wysiłek możemy także wynagradzać.
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)