Opublikowano

Czy wybór materaca do spania rzeczywiście ma znaczenie?

Czy wybór materaca do spania rzeczywiście ma znaczenie?

Kupując nowe łóżko do sypialni mało kto tak naprawdę myśli o doborze odpowiedniego materaca, a zamiast tego klienci skupiają się na wyglądzie pozostałych elementów łóżka. Specjaliści często jednak przypominają, że to właśnie materac ma największy wpływ zarówno na wygodę podczas snu jak i zdrowie.

Warto zatem zdać sobie w końcu sprawę z faktu, że wybranie odpowiedniego materaca jest bardzo ważne i przy następnych zakupach zwrócić na to należytą uwagę.

Od czego zależy wybór materaca?

Wybierając materac należy przede wszystkim zastanowić się nad tym kto będzie na nim spał. Inne rozwiązania zaleca się parom, które śpią wspólnie w innym łóżku, a inne zapewnią większy komfort singlom. Jeszcze inne materace przeznaczone są dla małych dzieci. Wybór jest naprawdę ogromny, więc nikogo nie powinno dziwić, że tak wielu klientów ma problem z zakupem materaca. W takich sytuacjach wystarczy jednak poradzić się bardziej doświadczonego sprzedawcy, a ten na pewno pomoże coś wybrać.

Materace dla par

Popularnym typem materacy wybieranych przez pary są materace kieszeniowe. Ich ogromną zaletą jest to, że wszystkie sprężyny w materacu posiadają specjalne kieszenie, które prawie całkowicie eliminują jego falowanie podczas korzystania z materaca. Dzięki temu nawet jeżeli jedna osoba wstanie z łóżka, to druga nie odczuje tego w uciążliwy sposób (jak miałoby to miejsce przy materacu sprężynowym). Kupując materac należy zdać sobie sprawę z tego, że jeżeli wybierze się porządnie wykonany model, to będzie można z niego korzystać przez wiele lat. Jednocześnie zbyt przesadnie oszczędzając na takim zakupie można trafić na materac, na którym zwyczajnie nie da się wygodnie spać.

Materac dla singla

O ile materac kieszeniowy można śmiało polecić parom, to dla osób śpiących w pojedynkę lepszym wyborem będzie tradycyjny materac sprężynowy. Atrakcyjna cena i solidna konstrukcja to największe zalety przemawiające za takim wyborem. Należy jednie zwrócić uwagę na to, że ze względu na twardość sprężyn specjaliści zalecają, aby osoby regularnie śpiące na takich materacach ważyły przynajmniej sześćdziesiąt kilogramów. Dopiero wtedy można mówić o zdrowym śnie. W przypadku młodszych osób można natomiast zdecydować się na materace piankowe lub solidniejsze materace lateksowe. Te ostatnie u niektórych osób mogą jednak wywołać uczulenie, więc nie zawsze taki materac będzie najlepszym rozwiązaniem.

Jak widać to jaki tani materac do spania wybrać wcale nie jest takie oczywiste i podczas zakupów trzeba uwzględnić wiele czynników. Poświęcając jednak niezbędną ilość czasu na porównanie ofert materacy z pewnością uda się kupić taki, który spełni oczekiwania śpiących na nim osób i jednocześnie uniknie się konieczności ponownego zakupu materaca w ciągu wielu najbliższych lat.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)