Opublikowano

Czy warto kontynuować studia po licencjacie?

Czy warto kontynuować studia po licencjacie?

Sporo polskich studentów zastanawia się, czy po ukończeniu studiów I stopnia kontynuować naukę na studiach magisterskich, czy może lepiej szukać pracy i poświęcić się karierze zawodowej. Nic w tym dziwnego – współcześni pracodawcy stawiają przede wszystkim na doświadczenie. Mimo tego dodatkowe wykształcenie też może być atutem na rynku pracy.

Podniesiesz swoje kwalifikacje zawodowe

Nie ulega wątpliwości, że studia magisterskie to ważny element CV każdego młodego Polaka. Istnieją nawet zawody, w których ten tytuł jest niezbędny. Żaden polonista czy germanista nie znajdzie pracy w szkole bez dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów II stopnia. Podobnie jest także w przypadku przedszkolanek. Za to zupełnie inne reguły obowiązują ekonomistów czy informatyków – oni mogą pracować już po licencjacie. Jesteś w podobnej sytuacji i zastanawiasz się czy warto? Jeśli chcesz podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, to tak. Na tych studiach masz szansę uzupełnić braki i dokładnie zgłębić wybraną przez siebie dziedzinę. To powoduje, że w pracy będziesz mógł wykazać się wiedzą. Studia magisterskie to też dodatkowe praktyki zawodowe, które możesz wpisać do swojego portfolio. Wolisz iść do pracy na pełen etat? Nie musisz rezygnować! Na polskich uczelniach nie brakuje kierunków zaocznych oraz realizowanych metodą e-learningową.

Masz szansę na zmianę kierunku

Licencjat z politologii nie okazał się dobry wyborem? A może już w trakcie studiów miałeś problem ze zdobyciem zlecenia dla archeologa? Pamiętaj, że dzięki systemowi bolońskiemu i studiom II stopnia, masz szansę zdobyć zawód, który będzie atrakcyjny dla pracodawców. Np. po studiach humanistycznych, bez problemu możesz kontynuować naukę na zarządzaniu w http://www.zpsb.pl/studia-ii-stopnia. W ten sposób zdobędziesz kompetencję pozwalające na znalezienie pracy na dobrze płatnym stanowisku, a tym samym usamodzielnisz się od rodziców.

Możesz kontynuować karierę za granicą lub pójść na doktorat

Warto zwrócić też uwagę na znaczenie dyplomu za granicą. Licencjat nie jest za bardzo respektowany. Z kolei magister już tak. Tzw. master of science, cieszy się uznaniem w wielu krajach Europy, a dzięki niemu możesz rozpocząć dobrze płatną pracę w państwach należących do Unii Europejskiej. Ukończenie studiów II stopnia działa stymulująco nie tylko na Twoją karierę zawodową, ale też naukową. Bez kwalifikacji potwierdzonych na dyplomie „magisterki” nie możesz rozpocząć studiów doktoranckich. Nie planujesz się na nie wybrać? Mimo wszystko nie zamykaj sobie drogi. Być może w trakcie 2-letnich studiów uzupełniających okaże się, że ktoś dostrzeże Twój potencjał i zaproponuje Ci kontynuowanie edukacji na studiach III stopnia.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)