Opublikowano

Co warto wiedzieć przed założeniem bloga?

Co warto wiedzieć przed założeniem bloga?

Od paru lat blogi cieszą się niesłabnącą popularnością, a najpopularniejsi blogerzy cieszą się setkami tysięcy czytelników. Myślisz o tym, żeby mieć w sieci swoje własne miejsce? W takim razie dowiedz się, co warto wiedzieć, zanim przystąpisz do działania!

Nie tak różowo

Z boku może wyglądać to tak: praca z każdego miejsca na świecie, dużo czasu wolnego, podróże oraz duże pieniądze. Cóż, rzeczywistość nie jest różowa. Jeśli liczysz na zbijanie bąków i łatwy zarobek, odpuść sobie na starcie. Umiejętne prowadzenie bloga to spore przedsięwzięcie. Żeby odnieść sukces, trzeba być osobą umiejącą zarządzać czasem, gotową do poświęceń i, przede wszystkim, kochającą to, co robi.

Co i jak

Zanim rzucisz się w wir blogowania, zatrzymaj się na chwilę i zadaj sobie kilka pytań. Upewnij się, że masz nie tylko pomysł, ale także plan na jego realizację. Doprecyzuj, o czym chcesz pisać, jakie mają być tworzone przez Ciebie treści i do kogo będziesz kierować przekaz.

Organizacja czasu

Perfekcyjny blog to taki, który regularnie dostarcza czytelnikom nowych treści. Dobrze, żebyś już na początku przygotował z wyprzedzeniem co najmniej kilka postów. W ten sposób będziesz mógł skupić się na spokojnym tworzeniu wiedząc, że w zanadrzu masz już kilka gotowych tekstów.

Co warto wiedzieć przed założeniem bloga?

Bądź sobą

Znajomość konkurencji jest ogromnie ważna, ale próby jej kopiowania są z góry skazane na porażkę. Obecnie istnieje tyle blogów, że na wybicie mają szansę tylko ci, którzy są oryginalni. Zastanów się, co będzie Twoim wyróżnikiem. Na początku możesz rozrysować mapę myśli ze wszystkimi cechami, jakie ma mieć Twój blog. Powieś ją nad biurkiem i zerkaj co jakiś czas w trakcie pisania.

Zaplecze sprzętowe

Stała obecność w internecie wymaga szybkiego i niezawodnego sprzętu. Na początek warto zainwestować w to, co najniezbędniejsze, czyli telefon oraz komputer. Postaw na smartfon z dobrym aparatem i szybkim procesorem umożliwiającym korzystanie z wielu aplikacji. Jeżeli zaś chodzi o komputer, dobierz go do swojego stylu życia. Zależy Ci na estetycznym biurze? A może chcesz pracować w podróży. Dowiedz się więcej o różnicach między stacjonarnym komputerem All-in-One a laptopem, żeby podjąć najlepszą decyzję.

Nie zapomnij o autopromocji

Skuteczna promocja swojej pracy jest ogromnie ważna, jeżeli zależy Ci na tym, żeby stworzyć poczytnego bloga. Co musisz robić? W skrócie: zakomunikować swoje istnienie. Tu pomocne są media społecznościowe, za pomocą których możesz w szybki i bezpośredni sposób nawiązywać kontakt ze swoimi czytelnikami. Wykorzystuj wolne chwile na zgłębianie tajników marketingu oraz kreowania wizerunku. Te dziedziny sprawią, że Twoje działania będą jeszcze bardziej efektywne.

Co warto wiedzieć przed założeniem bloga?

Zarządzanie firmą

Szykujesz się na sukces? W takim razie jak najszybciej pogódź się z tym, że papierkowa robota i tabelki Cię nie ominą. Z poczytnym blogiem wiąże się sporo obowiązków, takich jak założenie własnej działalności gospodarczej, zatrudnianie pracowników, kontakt ze sponsorami czy analiza zaawansowanych statystyk.

Walka z wypaleniem

Praca kreatywna – a taką bez wątpienia jest prowadzenie bloga – jest obarczona dużym ryzykiem wypalenia. Ciągłe wymyślanie nowych treści i życie w sieci nie są proste. Planuj swój czas tak, żeby mieć przerwy na regenerację w chwilach, gdy czujesz brak natchnienia. Czytaj, oglądaj filmy, podróżuj, spotykaj się z przyjaciółmi. Żeby być inspirującym, trzeba samemu czuć się zainspirowanym.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)