Opublikowano

Chcesz zostać księgowym? Teraz wystarczy tylko certyfikat!

Od jakiegoś czasu, księgowy jest jednym z zawodów który uległ deregulacji. Może nim zostać każdy kto skończy odpowiedni kursy i zaliczy egzaminy. W każdym razie nie ma już egzaminów państwowych dla księgowych. Jakie wymagania należy spełnić aby zostać księgowym? Gdzie można znaleźć odpowiedni kurs? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w tym artykule!

Co musi umieć księgowy?

Każdy księgowy powinien posiadać dobrze rozwinięte zdolności matematyczne. Logiczne myślenie jest tutaj również ogromnym atutem. Wszyscy księgowi muszą obracać na dużych liczbach i nie powinni mylić się podczas pracy, gdyż może to wpłynąć na ogromne straty w firmach. Tak więc, praca księgowego powinna być skrupulatna i dokładna w każdym calu, aby  uniknąć pomyłek.

Zdarza się, że księgowi mogą odpowiadać finansowo za swoje błędy, więc zawsze muszą być bardzo uważni przy pracy z firmowymi dokumentami i rozliczeniami.

Każdy księgowy musi mieć odpowiednie umiejętności z zakresu księgowości oraz rachunkowości. Można je nabyć na studiach wyższych, studiach podyplomowych lub po prostu na kursach, które również pomagają zdobyć niezbędną wiedzę do pracy księgowego.

Jakie są minimalne warunki, aby zostać księgowym?

  • Kandydat posiada pełną zdolność prawną;
  • Kandydat korzysta z pełni praw publicznych;
  • Przedstawienie dowodu niekaralności za przestępstwa podatkowe i gospodarcze;
  • Kandydat musi ukończyć, co najmniej 2-letnie studia z zakresu finansów, rachunkowości, ekonomii, prawa lub administracji
  • Kandydat przedstawił certyfikat ukończenia kursu w jednej ze szkół partnerskich Centrum Informacji Księgowej.

Jaki kierunek rozwoju wybrać?

Aby móc podejść do egzaminu na księgowego, należy ukończyć 2-letnie studia kierunkowe lub kurs na księgowego, które organizowane są między innymi w Centrum Informacji Księgowej lub Krajową Izbę Księgowych, które kompleksowo przygotowują kandydatów do egzaminu.

 „Jeżeli chcecie przypomnieć lub utrwalić sobie materiał, to zdecydowanie warto sięgnąć po rozwiązane arkusze z odpowiedziami z poprzednich egzaminów.” – podpowiadają specjaliści ze strony Odpowiedzi.com.pl.

Egzamin na księgowego – jak wygląda?

Każdy egzamin na księgowego zawiera 20 pytań zamkniętych z jedną możliwą odpowiedzią. Na rozwiązanie egzaminu jest dokładnie 30 minut i należy odpowiedzieć poprawnie na 60% z nich, aby uzyskać pozytywny wynik.

Całość testu odbywa się na platformie online i nie można w tym czasie opuszczać okna przeglądarki, aby uniknąć prób ściągania. Jeżeli ktoś spróbuje nagiąć zasady, to egzamin zakończy się wynikiem negatywnym.

Czego spodziewać się na egzaminie? Głównie zagadanień z ogólnie pojętem księgowości, prawa podatkowego czy ubezpieczeń.

Koszt podejścia do egzaminu to 100 złotych. Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu należy wpłacić kolejne 200,00 zł za wystawienie certyfikatu elektronicznego.

Informacje do artykułu pozyskaliśmy ze strony https://odpowiedzi.com.pl/news/artykuly/zawod-samodzielny-ksiegowy-jak-uzyskac-certyfikat-ksiegowego

 

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)