Opublikowano

“Babski dzień” na uczelniach technicznych – 7 kwietnia

Jak napisać opinię o studencie?

Spotkania ze studentkami i wykładowczyniami, warsztaty twórcze, wizyty w laboratoriach i “tajnych” miejscach poszczególnych wydziałów przygotowały uczelnie techniczne w ramach Ogólnopolskiego Dnia Otwartego Tylko dla Dziewczyn, który odbędzie się 7 kwietnia.

Uczelnie techniczne po raz 9. zapraszają uczennice szkół ponadgimnazjalnych na specjalnie przygotowany dla nich Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn. Po raz 7. zrobią to wydziały ścisłe uniwersytetów. Chcą przekonać dziewczyny, że studia na kierunkach technicznych i ścisłych są świetnym pomysłem na życie.

Specjalny program przygotowało 15 uczelni. Będą gry edukacyjne, warsztaty, wykłady, spotkania ze studentkami i przedstawicielami uczelni oraz Bieg w Kasku, który w tym roku odbędzie się w pięciu miastach.

Politechnika Warszawska (PW) zaplanowała m.in. naukowe show oraz trzy tematyczne sesje kreatywne, a wśród nich “Lego Serious Play”, na której dziewczyny dowiedzą się, jak z klocków Lego zbudować można… myśli, emocje, czy zapachy. Uczestniczki Dnia Otwartego na PW nauczą się także tworzyć kreatywne notatki – tzw. sketchnotki. Na Politechnice Opolskiej odbędą się liczne pokazy, prezentacje i zabawy – m.in. gry na kinekcie, pokaz quadów i laboratoriów 3D. Na poszczególnych wydziałach uczelni zaplanowano także prelekcje, pokazy i referaty, m.in. wykład “Czy chaos jest uporządkowany?”.

Politechnika Poznańska szykuje wielki chemiczny show w wykonaniu studentów i naukowców z Koła Naukowego Bioinicjatywa, a także zwiedzanie laboratoriów uczelni połączone z różnorodnymi doświadczeniami. Zainteresowane dziewczyny będą mogły także wziąć udział w prezentacjach poszczególnych wydziałów.

Na Politechnice Częstochowskiej zaplanowano grupowe zwiedzanie laboratoriów, szeroką prezentację oferty edukacyjnej, a także liczne wykłady – m.in. na temat fizyki w otaczającym nas na co dzień świecie. Politechnika Gdańska przygotowała bogaty harmonogram dnia – dziewczyny będą mogły zapoznać się z ofertą dydaktyczną, wziąć udział w warsztatach kreatywnych, zręcznościowych i twórczych. Uczestniczki Dnia Otwartego na Wydziale Mechanicznym będą mogły np. samodzielnie zaprojektować implant.

Na Politechnice Łódzkiej, obok części oficjalnej, podczas której uczestniczki m.in. zapoznają się z ofertą edukacyjną uczelni, odbędą się także zajęcia praktyczne. Uczelnia zaprasza m.in. na warsztaty Design Thinking w zakresie procesów technologicznych uzdatniania wody, czy też “Warsztaty z prądem” i zajęcia z akustyki.

Politechnika Białostocka dzień otwarty rozpocznie wystąpieniami przedstawicielek uczelni – studentek i wykładowczyń, a następnie zaprosi dziewczyny do laboratoriów, w których będą mogły m.in. odkrywać DNA w żywności. Na Politechnice Rzeszowskiej zaplanowano nietypowe zabawy – m.in. grę akademicką “Przeprawa po indeks” oraz talk show “Jedna na milion? Być kobietą na Politechnice wczoraj, dziś i jutro”.

Podczas dnia otwartego na Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) uczestniczki będą mogły zwiedzić cały kampus, łącznie z laboratoriami. Tego dnia zaplanowano także konkursy z nagrodami, występy chóru, orkiestry oraz Zespołu Pieśni i Tańca “Krakus”. Chętni będą mogli zwiedzić miasteczko studenckie AGH, a także porozmawiać z doktorantami, pracownikami naukowymi oraz studentami działającymi w kołach naukowych i organizacjach studenckich.

Politechnika Wrocławska (PWr) zaprasza na grę miejską “Innowacja jest Kobietą!”. Sześcioosobowe zespoły zlokalizowane w ośmiu punktach na terenie kampusu będą miały za zadanie sprostać wyzwaniom przygotowanym przez koła naukowe PWr. Uczelnia zaprasza też na prezentację “Marzenia stają się rzeczywistością”, przygotowaną przez studentki oraz prezentację “Spokojnie, będę INŻYNIERKĄ!”, którą poprowadzą pracownicy działu rekrutacji. Politechnika Świętokrzyska zaprezentuje ofertę edukacyjną, zaprosi na pokaz łazika marsjańskiego oraz zorganizuje konkurs z nagrodami. Wydziały uczelni otworzą dla zwiedzających swe laboratoria, gdzie będzie można wziąć udział w doświadczeniach i pokazach.

Warszawska Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania organizuje quiz wiedzy o uczelni z nagrodami, spotkanie z dziewczynami z Samorządu Studenckiego oraz warsztaty z podstaw projektowania architektonicznego i ekologiczne zajęcia doświadczalne.

Uczestniczki Dnia Otwartego na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (UW) będą mogły wziąć udział w warsztatach i pokazach w laboratoriach, wykładach popularnonaukowych, spotkać się ze studentami, a na deser bawić się podczas koncertu rockowego. Na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbędą się spotkania z przedstawicielami pionu zarządzającego uczelni, w towarzystwie doktorantek będzie można zwiedzić Instytut Fizyki, a także wziąć udział w fascynującym wykładzie na temat powstawania gwiazd.

Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn odbędzie się 7 kwietnia. Na AGH w Krakowie zaplanowano go na 15 kwietnia, a na Wydziale Fizyki UW – 16 kwietnia.

Na Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn wymagana jest rejestracja online.

Akcję “Dziewczyny na politechniki!” (jak też kolejną, “Dziewczyny do ścisłych!”) zainicjowała Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) wraz z Fundacją Edukacyjną Perspektywy. Akcja ma pomóc w przełamywaniu stereotypów w myśleniu i zachęcać uczennice szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych.

Zdaniem organizatorów można już mówić o pokoleniu Dziewczyn na politechniki! – coraz większej grupie młodych kobiet zainspirowanych do podjęcia studiów technicznych. Jak przypominają, od momentu startu programu do roku akademickiego 2014/15 liczba studiujących na uczelniach technicznych zwiększyła się o 4811 osób przy ogólnym, gwałtownym spadku liczby studentów w Polsce.

PAP – Nauka w Polsce

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)