Opublikowano

Angielski komunikatywny – czyli jaki?

Angielski komunikatywny – czyli jaki?

„Komunikatywny angielski” to hasło, które często zamieszczają osoby, które poszukują pracy w swoim CV, ale również jedno z głównych wymagań każdego pracodawcy. Zastanawiasz się, czy zaliczasz się do grona osób, które mają tę umiejętność? Co musisz umieć, aby określić swoją znajomość angielskiego tym mianem?

„Angielski komunikatywny” to taki sposób posługiwania się językiem obcym w różnych sytuacjach życiowych. Potrafisz się przedstawić i opowiedzieć o sobie – skąd jesteś, czym się interesujesz oraz rozumieć drugą osobę, gdy przekazuje ci te same informacje. Potrafisz również podtrzymać swobodną konwersację. Możesz pochwalić się komunikatywnym angielskim, jeżeli załatwienie jakiejś sprawy w banku czy na poczcie nie wywołuje u Ciebie przerażenia. Przeczytanie książki, obejrzenie filmu czy wysłuchanie audycji radiowej również nie stanowi dla ciebie problemu.

A1, B2 czy C1 – jaki jest twój poziom angielskiego?

Już wiesz, czy twój angielski zalicza się do komunikatywnego. Jednak pracodawca wymaga od ciebie podania konkretnego poziomu. Co oznaczają poszczególne literki parowane z cyferkami?

Skala Rady Europy (ang. Common European of Reference) wyróżnia aż sześć poziomów biegłości językowej. Jest to powszechnie używana ocena stopnia zaawansowania. Stosują ją wszystkie wydawnictwa, uczelnie czy szkoły językowe.

Zaczynając od podstawowego poziomu, czyli od A1 i A2 – Osoba na tym poziomie rozumie i tworzy bardzo proste, potoczne wyrażenia, które dotyczą konkretnych potrzeb życia codziennego. Jest w stanie przekazać podstawowe informacje dotyczące imienia, nazwiska, miejsca zamieszkania, zainteresowań czy obecnego zajęcia. Potrafi prowadzić bardzo podstawową rozmowę, pod warunkiem, że rozmówca mówi powoli i zrozumiale.

W przypadku wyższego zaawansowania mówimy o poziomie B1 oraz B2. Jeżeli rozumiesz wypowiedzi, potrafisz radzić sobie radzić w większościach sytuacji komunikacyjnych, tworzysz spójne wypowiedzi ustne i pisemne czy opisywać swoje doświadczenia, marzenia czy plany – to mowa właśnie o tobie! W przypadku, gdy jesteś w stanie prowadzić ożywione dyskusje, w których przedstawiasz swoje stanowisko, podając wady i zalety proponowanego rozwiązania, zaliczasz się do osób, które mogą się pochwalić poziomem B2.

Czujesz się jakby angielski, był twoim drugim językiem? Z miłością czytujesz prasę specjalistyczną czy obcojęzyczną literaturę piękną? Nie obawiasz się rozmawiać na każdy temat, ponieważ posiadasz bogate słownictwo i płynnie wyrażasz swoją opinię? Brawo – zaliczasz się do osób posiadających najwyższy stopień wtajemniczenia, jakim jest poziom C1 i C2!

Rozmawiaj płynnie po angielsku

Angielski to międzynarodowy język komunikacji. Jego znajomość tylko na poziomie podstawowym, rozumianym jako A1 czy A2 niestety nie wystarcza. Nie masz czasu uczyć się angielskiego lub w twoim mieście nie ma dobrych szkół językowych? W dobie komputerów to już nie problem! Wiele witryn oferuje kursy za pośrednictwem internetu. Z takimi stronami jak np. tutlo.com możesz uczyć się angielskiego z każdego miejsca na świecie! Kurs dostosowuje się do twoich potrzeb i możesz z niego korzystać w wybranych przez siebie godzinach i dniach. To świetna propozycja dla osób zapracowanych lub dla np. mam, które nie mają z kim zostawić swoich pociech. Osiągnij wymarzony stopień angielskiego, nie wychodząc z domu!

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)