Opublikowano

Akademia dla młodych wynalazców rusza po raz siódmy

Pisanie pracy magisterskiej - co zrobić, żeby nie bolało?

Uczniowie warszawskich i wrocławskich szkół po raz kolejny – pod okiem naukowców z kilku uczelni – będą mogli spróbować swoich sił jako młodzi wynalazcy. Taką możliwość daje im Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha, która rusza po raz siódmy.

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla gimnazjalistów z Warszawy i Wrocławia prowadzony przez firmę Robert Bosch w Polsce od 2011 r. Jego celem jest promowanie uzdolnionej młodzieży oraz popularyzacja przedmiotów ścisłych, co w przyszłości ma skutkować zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce.

Młodzi uczestnicy Akademii poznają tajniki metody szybkiego prototypowania – Design Thinking, będą uczyć się projektowania w 3D i tworzyć aplikacje mobilne, a w finale programu zaprezentują własne wynalazki. Dowiedzą się np., czy można jechać przodem w bok, jak z klocków skonstruować silnik pneumatyczny, na jakich zasadach działa wykrywacz kłamstw, czy przy użyciu owoców można wytworzyć prąd, jak zaprojektować motocykl wykorzystując technikę modelowania w 3D.

„Warsztaty organizowane na uczelniach technicznych to stały punkt naszego programu. Uczniowie bardzo chętnie majsterkują i przeprowadzają doświadczenia pod okiem studentów. Mają rzadką okazję, aby w praktyce wykorzystać to, czego dotychczas uczyli się tylko w teorii. Efektem ich prac są często zaskakujące i inspirują projekty wynalazków” – mówi koordynator Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha Łukasz Kałucki.

Aby uczniowski wynalazek mógł spełnić oczekiwania jego przyszłych użytkowników, ważne jest przygotowywanie prototypów do testu. Tego uczniowie będą się uczyć podczas warsztatów Design Thinking w Urzędzie Patentowym. Pod okiem ekspertów powstaną prototypy przedmiotów codziennego użytku, które będą oceniane przez profesjonalne jury, a następnie doskonalone przez uczestników zajęć.

Dzięki współpracy z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych odbędą się zajęcia poświęcone programowaniu gier i tworzeniu aplikacji mobilnych. Podobnie jak w latach ubiegłych swoje warsztaty zorganizują także Wojskowa Akademia Techniczna, Wrocławski Park Technologiczny.

W tym roku zmieniono zasady rejestracji na warsztaty. W tym roku zapisy będą udostępniane w dwóch turach – 30 stycznia i 6 lutego 2017 roku. Rejestracja na zajęcia w każdej turze będzie trwała do wyczerpania miejsc. Zmiana ma zwiększyć szanse na udział w programie szkół, które nie miały jeszcze okazji z niego skorzystać. Nauczyciele mogą rejestrować uczniów, wypełniając formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie programu www.akademiawynalazcow.edu.pl. Udział w programie jest bezpłatny.

W ciągu sześciu lat trwania programu udało się dotrzeć do ponad 7,5 tys. uczniów warszawskich i wrocławskich szkół, którzy wzięli udział w 257 warsztatach kreatywnych i zgłosili ponad 400 pomysłów na wynalazek. Program wyróżniła kapituła konkursu Kampania Społeczna Roku 2014 i 2015.

PAP – Nauka w Polsce

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)