Opublikowano

6 powodów, dla których warto zamieszkać w domu studenckim

6 powodów, dla których warto zamieszkać w domu studenckim

Dla wielu osób okres studiów to najpiękniejszy czas w życiu. Jest to jednocześnie pora wielu wyborów, które – koniec końców – mogą mieć niemały wpływ na dalsze życie. Jedną z ważniejszych (i trudniejszych) decyzji jest ta dotycząca miejsca zakwaterowania. Wybierasz się na studia i nie wiesz jeszcze, czy zdecydować się na akademik? Poniżej podpowiadamy, dlaczego warto mieszkać w domu studenckim!

Stopniowa nauka samodzielności

Mieszkanie w akademiku to dla wielu osób pierwsze doświadczenia w samodzielnym życiu. I nie dotyczy to bynajmniej wyłącznie ucieczki spod wzroku kontrolujących rodziców, ale też wiele obowiązków, z którymi nikt Wam nie pomoże. Kwaterujący się w domu studenckim żak musi nauczyć się dbać o wszelkie formalności i przestrzeń wokół siebie, a także dorosnąć do samodzielnego gotowania (lub zdobywania!) jedzenia.

Lokalizacja – zawsze blisko uczelni

Zdecydowana większość akademików działających przy uczelniach wyższych zlokalizowana jest w pobliżu wydziałów szkoły. Dzięki temu kwestie dojazdu stają się dużo prostsze – i w standardowych warunkach, i w sytuacjach kryzysowych. W akademiku bez problemu spędzisz także przerwy pomiędzy zajęciami, których na przestrzeni kilku lat może uzbierać się całkiem sporo.

6 powodów, dla których warto zamieszkać w domu studenckim

Przyjaźń na całe życie

Studia to czas, w którym najłatwiej przychodzi nam nawiązywanie relacji, które mogą przetrwać na całe życie. Tę sprawę jeszcze bardziej ułatwia mieszkanie w akademiku, w którym studenci mają szansę dzielenia swojego losu z innymi. Wspólne pokonywanie trudności i odkrywanie tajemnic dorosłego życia to idealny sposób na poznawanie nowych osób i zacieśnianie powstałych już więzi.

Akademik – nie tylko nocleg

Dobra wiadomość jest taka, że współczesne domy studenckie to nie tylko noclegownie, ale obiekty, w których wiele spraw można załatwić na miejscu. Niemal wszystkie akademiki działające przy uczelniach wyższych wyposażone są w pralnię, stołówkę czy biblioteczkę. Wiele z nich może zaoferować swoim mieszkańcom siłownię, sklep czy nawet klub studencki.

Sprawna wymiana informacji

Kolejną zaletą akademików jest błyskawicznie szybki dostęp do wszelkich informacji związanych ze studiami. Dzień rektorski ustanowiony 5 minut temu, a może darmowe przekąski na wydziale? Mając wokół siebie tak pokaźną liczbę innych studentów, z pewnością dowiesz się o tym wszystkim bez żadnej zwłoki.

Uwaga – w domu studenckim równie szybko roznoszą się plotki!

Koszt życia w domu studenckim

Idea akademików jest taka, że mają zapewniać tanie zakwaterowanie. Te słowa rzeczywiście mają swoje odbicie w rzeczywistości, przede wszystkim wtedy, gdy rozważamy studia w dużym mieście. Ceny za miejsce w akademiku są zdecydowanie bardziej przystępne niż wynajem mieszkania czy nawet pokoju. Dom studencki będzie więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na drogą (i czasami nie lepszą) stancję.

Podsumowanie

Mieszkanie w akademiku ma wiele zalet, które sprawiają, że rozwiązanie to jest niezwykle korzystne i atrakcyjne z perspektywy studenta.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)