Opublikowano

59 studenckich projektów dofinansowanych w dwóch edycjach “Generacji Przyszłości”

59 studenckich projektów dofinansowanych w dwóch edycjach "Generacji Przyszłości"

Ponad 10 mln zł dla 59 studenckich projektów naukowych to rezultat dwóch edycji programu „Generacja Przyszłości”, realizowanego przez resort nauki. Do 11 grudnia można składać wnioski w kolejnym konkursie. Nagrodzonych zostanie w nim co najmniej 50 studenckich projektów.

Program “Generacja Przyszłości”, przeprowadzony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, był skierowany do utalentowanych studentów, działających w kołach naukowych. Dzięki dofinansowaniu studenci mogli sfinansować start w międzynarodowych konkursach. Dodatkowe środki umożliwiły im także lepsze przygotowanie się do zawodów, co wielokrotnie przekładało się na świetne rezultaty polskich drużyn.

“W dwóch edycjach do programu wpłynęły 122 zgłoszenia, z których wyłoniono 59 wyróżniających się projektów. Te realizowane były na 21 uczelniach w całej Polsce. Łączne finansowanie, które otrzymali laureaci programu wynosiło 10.366.000 zł” – informuje na swojej stronie internetowej resort nauki.

Wśród zwycięzców międzynarodowych zawodów znaleźli się m.in. konstruktorzy łazika marsjańskiego Hyperion z Politechniki Białostockiej, który wygrał prestiżowy konkurs University Rover Challenge w USA dwa razy z rzędu – w roku 2013 i 2014. Byli wśród nich też studenci z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy stanęli na podium 37. Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC) w 2013 r.

Resort podkreśla, że zainteresowanie uczelni, studentów oraz mediów programem, dziesiątki złożonych wniosków i zrealizowanych projektów oraz świetne występy w konkursach międzynarodowych sprawiły, że „Generacja Przyszłości” będzie kontynuowana. Ze środków programu „Uczelnie Przyszłości” sfinansowany zostanie program „Najlepsi z Najlepszych”.

W nowym programie wyróżnionych zostanie co najmniej 50 studentów. O przyznanie środków finansowych może ubiegać się uczelnia, w której studiuje wybitnie uzdolniony student lub tworzący zespół studenci. Wartość projektu indywidualnego nie może przekroczyć 100 tys. zł, a zespołowego – 400 tys. Łącznie w ramach „Najlepszych z najlepszych!” rozdysponowane zostanie prawie 8 mln zł. Oferty można składać do 11 grudnia 2015 r.

PAP – Nauka w Polsce

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)