Opublikowano

3 cechy profesjonalnej wizytówki

Typ i kształt wizytówki w dużej mierze zależy od rodzaju naszej działalności. Na większą swobodę w tym zakresie może pozwolić sobie branża kreatywna, której celem jest wychodzenie poza schematyczne rozwiązania. Swoboda nie oznacza jednak dowolności, aby nie stracić z oczu głównego zadania wizytówki, którym jest ułatwienie dotarcia do nas potencjalnego klienta lub kontrahenta. Poniżej podstawowe wyróżniki profesjonalnej wizytówki.

1. Spójność

Pod tym pojęciem kryje się nie tylko odpowiedni projekt samej wizytówki, ale i jej powiązanie z samą firmą. Pamiętać należy, że wizytówka jest jednym z elementów identyfikujących firmę i powinna współgrać z pozostałymi. Warunkuje to przyjęta przez firmę kolorystyka, kształty, kroje pisma.  Przed rozpoczęciem pracy nad wizytówką, warto zajrzeć do księgi znaku (o ile firma ją posiada) i na niej oprzeć swój projekt

2. Czytelność

Osoba, która trzyma w ręku naszą wizytówkę, nie może mieć problemu w dotarciu do najważniejszych informacji, dlatego trzeba je umiejętnie wyeksponować. Unikać należy podawania zbędnych danych lub ich powielania. Ponadto można użyć maksymalnie dwóch fontów, aby nie wprowadzać zbędnego chaosu na tak małej przestrzeni. Wizytówka zawierająca tylko istotne informacje zostanie łatwiej zapamiętana.

3. Jakość

Wizytówka świadczy o jej posiadaczu, dlatego nie warto na niej oszczędzać. Standardowa wizytówka zachowuje rozmiar 9 x 5 cm, a jej gramatura mieści się w przedziale od 280 do 300 g.  Lepiej od razu wykluczyć cienki, przypominający kartkę z zeszytu, papier.    

3 cechy profesjonalnej wizytówki

W zależności od branży, można przemyśleć także kwestię dotyczącą oryginalnego materiału lub zastosowania nowoczesnych technologii druku. Wizytówka jednostronna, dwustronna, a może składana? Bez względu na rodzaj wizytówki, najważniejsze jest powierzyć jej projekt i druk profesjonalistom.

Oryginalne i pomysłowe drukowane wizytówki składane z pewnością zapadają w pamięci, ale trzeba pamiętać o reprezentowanej przez siebie branży. Najważniejszą zasadą jest ich spójność z pozostałymi elementami budującymi markę i wykonanie na wysokim poziomie. Takie podejście sprawi, że bez względu na to, czy nasza wizytówka będzie klasyczna, czy wytaczająca nowe trendy, dobrze wpłynie na postrzeganie firmy przez otoczenie.  

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)