Opublikowano

12 laureatów konkursu „Seeds for the Future” wyjedzie do Chin

12 laureatów konkursu „Seeds for the Future” wyjedzie do Chin

12 laureatów konkursu „Seeds for the Future” firmy Huawei ogłoszono w piątek w Warszawie. Zwycięzcy w nagrodę wyjadą na wycieczkę do Chin. „Seeds for the Future” to konkurs na prace pisemne dotyczące wykorzystania technologii IT.

W tym roku w konkursie mogli wziąć udział studenci 12 polskich uczelni studiujący na kierunkach: telekomunikacja, informatyka albo elektronika. Uczestnicy mieli napisać pracę na jeden z wybranych tematów. Dotyczyły one m.in. programu Polska Cyfrowa, cyfryzacji, wykluczenia cyfrowego, Smart City albo tego, jak innowacje w Polsce mogą zwiększać konkurencyjność.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przypomniał laureatom konkursu założenia Planu Morawieckiego, którego głównym celem ma być przejście z gospodarki imitacyjnej do innowacyjnej. Zaznaczył, że elementem tego planu będzie też przebudowa modelu państwa. „Państwo ma mieć charakter służebny i równocześnie skuteczny. Warunkiem takiego funkcjonowania państwa jest oparcie się także na nowoczesnych technologiach” – zwrócił uwagę – i podkreślił znaczenie projektu budowy e-państwa rozwijanego przez minister cyfryzacji Annę Streżyńską.

Dodał, że przed młodymi naukowcami i przedsiębiorcami z branży nowych technologii otwierają się nowe perspektywy.

Z kolei wiceminister cyfryzacji Witold Kołodziejski poinformował, że teraz – jeśli chodzi o Polskę – informatykę studiuje 68 tys. osób. „A i tak wiemy, że deficyt, jeśli chodzi o te zawody, będzie bardzo duży w skali Unii – to jest już prawie milion poszukiwanych informatyków” – powiedział.

Jarosław Gowin mówił też o kontaktach między państwami. „Ani nauka, ani gospodarka nie rozwijają się w warunkach autarkii, wymagają jak najszerzej współpracy międzynarodowej” – powiedział minister.

Jego zdaniem jednym z najbardziej obiecujących partnerów dla Polski mogą być Chiny. Przypomniał o niedawnej wizycie prezydenta Chin i przedstawicieli rządu, dziesiątkach podpisanych umów. „Wszystko to otwiera nowe perspektywy we współpracy gospodarczej między Polską i Chinami” – podkreślił.

„Wierzę, że będziecie ambasadorami tej dobrej współpracy” – powiedział do laureatów.

Każdy laureat konkursu „Seeds for the Future” wyłoniony został z innej uczelni. Zwycięzcami zostali: Łukasz Chorchos z Politechniki Warszawskiej, Olga Dzięgielewska z WAT, Krzysztof Hanzel z Politechniki Śląskiej, Marcin Kordas z AGH, Anna Kulik z Politechniki Świętokrzyskiej, Samuel Lewandowski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Marta Lutostańska z z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, Marta Mularczyk z Politechniki Wrocławskiej, Michał Paukszto z Politechniki Gdańskiej, Paweł Rutkowski z Politechniki Łódzkiej, Sławomir Konrad Tadeja z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Piotr Wegnerowski z Politechniki Poznańskiej.

Pilotażowa edycja „Seeds for the Future” odbyła się w 2008 r. Obecnie program obejmuje ponad 50 krajów na całym świecie, a zaangażowanych jest w niego 10 tys. studentów z ponad 100 uczelni wyższych.

W Polsce program jest realizowany od 2014 roku.

PAP – Nauka w Polsce

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)