Opublikowano

11 mln zł dla uczelni na miejsca opieki dla dzieci pracowników i studentów

11 mln zł dla uczelni na miejsca opieki dla dzieci pracowników i studentów

11 mln złotych otrzymają uczelnie na zorganizowanie miejsc opieki dla dzieci pracowników i studentów w programie “Maluch”. Dofinansowanie może wynieść nawet 80 proc. kosztów całego projektu. Nabór wniosku trwa do 1 lutego 2016 r.

“Maluch” to program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który ma być odpowiedzią na częsty problem z miejscami opieki w placówkach samorządowych.

Jak informuje resort nauki, przed przystąpieniem do programu jedynie kilka uczelni w Polsce prowadziło żłobki lub klubiki malucha. Niektóre szkoły wyższe współpracowały z fundacjami, które prowadziły żłobki na terenie kampusu lub uczelni. Miejsca w prowadzonych przez uczelnie żłobkach najczęściej przeznaczone były dla dzieci pracowników danej jednostki.

“Jeżeli stworzymy na uczelniach odpowiednie warunki do godzenia życia zawodowego z życiem prywatnym, młodzi naukowcy będą mogli łatwiej budować długofalowe dobre relacje ze swoimi uczelniami. To przysłuży się jakości ich pracy” – mówi podsekretarz stanu w ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego dr hab. Teresa Czerwińska. “Musimy też pamiętać, że dla studentów i młodych naukowców szkoła wyższa jest nie tylko miejscem zdobywania wiedzy, ale też wchodzenia w dorosłość. Warto poważnie potraktować inne potrzeby społeczności akademickiej niż tylko dydaktyka. Skorzystamy na tym wszyscy, całe społeczeństwo. Przez taką wymierną pomoc pokazujemy młodym ludziom, że nauka to nie tylko zawód, to sposób na życie” – dodaje wiceminister nauki.

Łączne finansowanie dla uczelni wynosi aż 11 mln zł. To o 2 mln więcej niż w poprzedniej edycji programu. Dofinansowanie może wynieść nawet 80 proc. kosztów całego projektu. Ze stworzonych w ramach programu miejsc opieki skorzystać mogą maksymalnie trzyletnie dzieci studentów, doktorantów oraz osób zatrudnionych przez uczelnie lub wykonujących zadania na rzecz uczelni.

Nabór wniosków trwa do 1 lutego 2016 r. Sama inwestycja musi natomiast zostać zrealizowana do końca 2016 roku.

W pierwszej edycji programu dzięki 9 mln dofinansowania utworzono w sumie ponad 1300 miejsc opieki przy 43 szkołach wyższych. Wśród laureatów konkursu znalazły się placówki z 12 województw.

Szczegółowe informacje o programie są dostępne na stronie internetowej.

PAP – Nauka w Polsce

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)