Opublikowano

Słowa kluczowe – jak wybrać odpowiednie frazy?

Słowa kluczowe - jak wybrać odpowiednie frazy?

Właściwe słowa kluczowe to najważniejszy element rzutujący na efektywne pozycjonowanie. Zapraszamy do przeczytania kilku słów na temat doboru fraz kluczowych, który jest podstawowym elementem udanej kampanii SEO.

KeyWords

Słowa kluczowe, czyli formy zapytań, po których użytkownicy wyszukują potrzebnych produktów, firm oraz informacji, są używane w przebiegu SEO jako podstawa działań promocji w wynikach organicznych. Proces doboru odpowiednich fraz kluczowych niejako zmusza nas do przyjęcia perspektywy użytkownika naszego serwisu. Warto skorzystać z pierwszych skojarzeń, konsultacji z innymi osobami (zazwyczaj pojawiają się pomysły, na które wcześniej w ogóle nie zwróciliśmy uwagi). Jednak najważniejszym etapem będzie sprawdzenie danych słów samemu i upewnienie się, że ich wyniki są zgodne albo podobne z tym, co sami zamierzamy zaoferować. Gdy już posiadamy zbiór naszych fraz, wskazane jest sprawdzenie ich odpowiednimi narzędziami, które wskażą prognozowanych ruch oraz zweryfikują konkurencyjność.

Najczęściej stosowany podział

Słowa kluczowe można podzielić na:

  1. ogólne – czyli wyraz lub dwa, które nie określają sprecyzowanych oczekiwań, np. buty (nie wiadomo jakie – męskie, damskie, zimowe). Tego typu frazy zazwyczaj charakteryzują się duża ilością wyszukań idącą w parze z wysoką konkurencyjnością;
  2. brandowe – nazwa konkretnej firmy, którą poszukuje użytkownik, przy czym nazwa firmy z nazwą domeny zazwyczaj są tożsame. Tego rodzaju wyszukiwanie nie jest jednak częste i tyczy się marek znanych już szerszemu gronu internautów;
  3. long tail – frazy długiego ogona; zawierają kilka wyrazów i określają konkretny produkt/usługę, np. „pierścionki damskie srebrne”. Charakteryzują się mniejszą ilością zapytań w porównaniu do fraz ogólnych, ale dzięki większemu skonkretyzowaniu często są głównym czynnikiem konwersji na stronie, np. dla sklepu internetowego. 

SEO to nie tylko słowa kluczowe 

Na przestrzeni lat wyszukiwarka wprowadziła wiele udoskonaleń w celu jeszcze większego ułatwienia dostępu do informacji. Oczywiście każda branża posiada pewne tendencje w formułowanych zapytaniach, mimo to nie powinniśmy się zamykać na możliwe inne konfiguracje. Warto również zwrócić uwagę, czy zoptymalizowana strona nie traci pierwotnego sensu i spełnia oczekiwania użytkownika, które powinny być na pierwszym planie.

Autor:
www.high-interactivity.pl

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)