Opublikowano

Pytania praktyczne

Jak ubrać się na obronę, czy dać prezent, jak to wygląda w praktyce? – to tylko niektóre pytania pojawiające się w głowie osoby, która podchodzi do egzaminu. Zobacz jak można na nie odpowiedzieć.

Pytania praktyczne

Studenci przed obroną pracy magisterskiej mają zwykle wiele pytań, spróbuję więc odpowiedzieć na niektóre z nich.

Strój

Obrona prac magisterskich jest doniosłym wydarzeniem na uczelni. Dlatego też obowiązuje na niej strój galowy. Niedopuszczalne jest, aby ktoś przyszedł w jeansach i wyciągniętym podkoszulku, a więc ubrany niedbale. Również członkowie komisji będą ubrani odświętnie wobec czego zbyt luźne podejście do egzaminu nie wyglądałoby korzystnie.

Nawet nie odwołując się do podstawowych zasad szacunku wobec tytułu, jaki masz uzyskać i kadry uczelni – pomyśl o sobie, i o tym czy chcesz, aby takie ważne wydarzenie nie różniło się niczym od dnia codziennego?

Prezenty

Niektórzy studenci twierdzą, że trzeba dać prezent komisji, ponieważ „spojrzy wtedy łaskawszym okiem”. Nie jest to prawda. W praktyce jest to nawet dla komisji dość problematyczne i niewygodne.

Prezent taki może być potraktowany jako „łapówka”. Oczywiście nikt nie wezwie policji, ale wywoła to pewną konsternację. Później nie wiadomo co z tym „prezentem” zrobić, kto ma go wziąć itp.

Zdarzają się profesorowie, którzy w ogóle nie chcą brać tego typu podarków i jest to przez nich źle widziane. Mogą się nawet obrazić lub powiedzieć kilka niemiłych słów.

Jak w wielu innych sytuacjach – warto przedtem zapytać swojego promotora (jako członka komisji), jak on zapatruje się na wręczenie komisji kwiatów lub butelki koniaku. Jeśli nawet nie będzie chciał odpowiedzieć wprost, to łatwo wywnioskować z jego zachowania, czy zachęca, czy zdecydowanie odradza.

Jak to wygląda w praktyce

Obrona pracy magisterskiej w praktyce wygląda różnie, w zależności od uczelni, kierunku, czy nawet składu komisji.

Możesz zostać odpytany jedynie z treści własnej pracy magisterskiej i wyjść szczęśliwy. Jednak gdy przewodniczący podchodzi do sprawy poważnie, losujesz zestaw pytań i musisz na nie odpowiedzieć.

Szukaj treści pytań na stronie internetowej swojej uczelni.

Pamiętaj!!! Komisja jest z reguły pozytywnie nastawiona do przyszłego magistra i nie będzie działać na Twoją niekorzyść.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)