Opublikowano

Pomyśl o własnym biznesie już na studiach

Pomyśl o własnym biznesie już na studiach

Wielu studentów chciałoby założyć własną firmę. Niewielu się jednak udało lub ich pierwsza działalność gospodarcza zakończyła się porażką. Zobacz dlaczego tak się dzieje i od czego zacząć, kiedy to Ty marzysz o prowadzeniu własnego biznesu.

Garść danych statystycznych

Założenie własnej działalności gospodarczej jest szansą dla wielu absolwentów na zaistnienie na rynku pracy. Główny Urząd Statystyczny podaje, że osoby w wieku do 39 lat są właścicielami siedmiu z dziesięciu nowo powstałych podmiotów, z czego połowa należy do ludzi przed 30 rokiem życia. Najmłodsi przedsiębiorcy najczęściej tworzą firmy w obszarze informacji i komunikacji (62%), obsługi rynku nieruchomości (54%) oraz pozostałej działalności usługowej (52%). Są to najczęściej osoby posiadające wykształcenie wyższe i pomaturalne (46,3%).

Według badań Fundacji Initium, w ramach projektu realizowanego przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, aż 78% studentów deklaruje chęć założenia własnej firmy. Przed tym krokiem powstrzymuje ich: niedobór kapitału, wysokie ryzyko, codzienna biurokracja i brak doświadczenia. Natomiast jako główne motywacje do założenia własnej firmy są podawane niezależność i możliwość realizacji własnych pomysłów.

Biznesplan jako praca magisterska

Młodzi ludzie, poważnie myślący o swojej przyszłości, zwykle nie chcą czekać i podejmują zdecydowane kroki ku samodzielności już na studiach. Jest to połączenie obowiązku, który i tak trzeba wykonać z planem, jak zarabiać pieniądze po studiach. Do popularnych tematów prac dyplomowych należą więc biznesplany oraz ich części składowe, np. plany marketingowe, analizy strategiczne. Nie brakuje przykładów, kiedy napisana podczas studiów praca magisterska, przysłużyła się założeniu i poprowadzeniu własnej firmy.

Biznesplan to dokument, który używany jest przede wszystkim do planowania. Pomaga przedstawić i wyjaśnić cele oraz strategię firmy. Można go również zaprezentować inwestorom w celu pozyskania finansowania swojego przedsięwzięcia. Umożliwia sprawdzenie opłacalności biznesu i pokazanie, że produkt lub usługa może zapewnić zysk. Jest to ważne, ponieważ szacuje się, że 80% firm upada w ciągu dwóch pierwszych lat działalności. Lepiej temu przeciwdziałać, szczególnie że za błędy popełnione na papierze nie trzeba płacić. Można je za to poprawić i wykorzystać odpowiednią wersję biznesplanu w prawdziwym życiu.

Case study – bluneral.com

Jednym z nieszablonych przykładów, że praca magisterska może przekształcić się w biznes jest serwis bluneral.com. „Pomysł na Bluneral pojawił się podczas moich studiów magisterskich w Barcelonie, na ESADE Business School, kierunek Innovation and Entrepreneurship. Bluneral był również tematem mojej pracy magisterskiej” – mówi Marek Medvesek, właściciel startupu.

Zauważył on, że zakłady pogrzebowe nigdzie nie publikują swoich cenników, co utrudnia porównanie ich ofert. W Wielkiej Brytanii można skorzystać z funeralbooker.com, w USA z parting.com, a w Polsce brakowało startupu, który wypełniłby tę niszę.

Serwis działa w bardzo prosty sposób. Jeśli interesuje Cię zakład pogrzebowy w Warszawie, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki i wpisać słowo „Warszawa”, aby zobaczyć wszystkie oferty umieszczone w bazie. Każdy zakład pogrzebowy, który chce umieścić tutaj swoją ofertę, musi przejść pozytywnie rekrutację oraz posiadać jawny i stały cennik.

Dzięki temu, że klient widzi cennik usług pogrzebowych, może być pewien tego, ile zapłaci. Znane są przypadki, kiedy zakłady pogrzebowe wykorzystywały tragedię, jaka spotkała rodzinę i podnosiły ceny lub kazały dopłacać za usługi. W tym trudnym czasie nikt nie liczy się z pieniędzmi, a to z kolei często prowadzi do nadużyć ze strony nieuczciwych przedsiębiorców.

Samo porównanie cen, to jednak jeszcze nie wszystko. Serwis umożliwia zaplanowanie uroczystości krok po kroku, sprawdzenie opinii klientów oraz zawiera sekcję porad. Pomaga wykonać zdalnie całą masę formalności związanych z pogrzebem. Jest to szczególnie użyteczne, kiedy rodzina zmarłego mieszka za granicą albo zwyczajnie chce sobie ograniczyć traumatycznych przeżyć związanych z organizacją pogrzebu.

Jak widzisz, proces planowania podjęty już podczas studiów, procentuje w przyszłości. Dlatego warto jest wykorzystać ten okres nie tylko jako przerywnik pomiędzy młodzieńczym buntem, a dorosłością, ale też czas, w którym możesz spokojnie pomyśleć, co chcesz robić w swoim życiu. Jeśli nie przemyślisz tego sam, będziesz musiał przyjąć to, co narzucą Ci inni.

Artykuł powstał we współpracy z portalem Bluneral, umożliwiającym porównanie cen i wybór zakładu pogrzebowego.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)