Opublikowano

Parlament Studentów RP od 20 lat dba o prawa osób studiujących

Jak napisać opinię o studencie?

Od 20 lat Parlament Studentów RP zabiega o to, by prawa i obowiązki studentów były respektowane. “Wśród naszych największych sukcesów było zniesienie opłat za drugi kierunek studiów” – ocenił w rozmowie z PAP przewodniczący PS RP Mateusz Mrozek.

11 listopada przypadnie 20. rocznica powołania Parlamentu Studentów RP. To niezależna organizacja, która zrzesza samorządy studenckie ze wszystkich uczelni w kraju. Do zadań PS RP należy m.in. reprezentowanie studentów wobec władz państwowych – opiniowanie projektów legislacyjnych – czy pomoc w tym, by prawa studentów były respektowane. Delegatów do PS RP powołują samorządy studenckie na uczelniach na 2-letnią kadencję.

Przy parlamencie studentów działa m.in. Rzecznik Praw Absolwenta. “Co roku trafia do niego ok. 4 tys. spraw. Czasem wystarczy nasz telefon, żeby uczelnia uświadomiła sobie, że działa niezgodnie z prawem. Czasem musimy przesłać szkole wyższej oficjalne pismo, a innym razem – musimy zgłosić sprawę do sądu” – ocenił w rozmowie z PAP przewodniczący Parlamentu Studentów RP Mateusz Mrozek. Dodał, że PS RP prowadzi pozew zbiorowy przeciw pewnej polskiej uczelni. “Brała ona od studentów pieniądze za to, że studenci kończyli studia. A ustawa nie daje uczelni takiej możliwości” – wyjaśnił.

Poza tym PS RP prowadzi centrum wsparcia dla studentów, organizuje szkolenia dla działaczy samorządów studenckich, prowadzi kursy z praw i obowiązków studenta, a nawet udostępnia studentom darmową platformę do przeprowadzania ankiet.

“W moim przekonaniu największym dotychczasowym sukcesem PS RP jest udana walka o drugi kierunek studiów, który jest z powrotem bezpłatny” – uważa Mateusz Mrozek. Trybunał Konstytucyjny w czerwcu 2014 r. uznał, że przepisy dotyczące odpłatności za drugi kierunek studiów są niezgodne z konstytucją. “Merytoryczne zaplecze skargi do TK – złożonej przez PiS – zapewniał Piotr Mueller, poprzedni przewodniczący PS RP” – przypomniał przewodniczący.

Zdaniem Mrozka relacje między PS RP a władzami państwa układały się różnie. “Ale w ciągu ostatnich 3 lat udawało się nawiązywać dialog z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego” – przyznał rozmówca PAP. Studenci nie są jednak do końca zadowoleni z efektów tego dialogu. “Oczekujemy od władz tego, by z poważnej rozmowy wyszły poważne konsekwencje – żeby obie strony miały świadomość solidnego partnerstwa. Bo studenci są zorganizowani i odpowiedzialni. Stanowią warstwę ludzi nie roszczeniowych, ale zatroskanych o losy swojego środowiska” – podkreślił Mrozek.

PS RP m.in. bierze udział w konsultacjach społecznych i przygotowuje opinie do projektów ustaw i rozporządzeń. Parlament jest jednak zdania, że opiniom tym resort nauki nie poświęcał na razie dość uwagi. “Dlatego przygotowaliśmy Studencki Projekt Nowelizacji. Zyskał on status projektu ogólno środowiskowego – projekt konsultowany był m.in. z samorządami studenckimi, czy organizacjami, takimi jak: NZS, AZS, ELSA, ZSP” – ujawnia Mrozek.

W projekcie tym znalazły się m.in. propozycje zmian w procedowaniu kredytów studenckich. Studenci chcą, by wniosek o taką pożyczkę można było składać już w momencie rekrutacji na studia – co przyspieszyłoby o kilka miesięcy moment wypłaty pierwszej transzy. PS RP zabiega też o to, by wysokość transzy kredytu była bardziej elastyczna (na razie może ona wynosić tylko 600 lub 900 zł).

W “Studenckim Projekcie Nowelizacji” poruszany jest też problem ubezpieczeń zdrowotnych dla studentów. Jak wyjaśnia Mrozek, po zakończeniu każdej pracy – np. dorywczej – student musi poinformować ZUS o tym, że studiuje. W przeciwnym razie ubezpieczenie nie zostanie wznowione. “System POL-on resortu nauki jest niekompatybilny z systemem eWUŚ Ministerstwa Zdrowia. Sprzężenie bazy danych obu systemów to pewnie kilka godzin pracy, ale baz tych nie można połączyć bez pewnych zmian w ustawie” – powiedział Mrozek.

Studenci proponują też uelastycznienie przepisów dotyczących przyznawania stypendiów socjalnych, a także zmian w zakresie umowy student-uczelnia. “Kiedy ukonstytuuje się nowy rząd, będziemy chcieli rozgłosić nasz projekt” – zapowiedział Mrozek. “To są sprawy do rozwiązania w dwa tygodnie. Ale one są dla nas naprawdę bolesne” – dodał.

Zwrócił też uwagę na pewne wewnętrzne problemy, z jakimi boryka się środowisko studenckie. “Szacunki wskazują, że mniej niż 10 proc. studentów bierze udział w wyborach swoich przedstawicieli do samorządów studenckich” – powiedział przewodniczący PS RP i przypomniał, że studenci mają aż 20 proc. głosów w wyborze np. władz uczelni. “Chcemy, żeby odpowiednio ulegitymizowani ludzie mogli wybierać świadomie i odpowiedzialnie władze rektorskie czy dziekańskie” – dodał. Inne problemy, na które zwraca uwagę PS RP, to brak transparentności w wydawaniu pieniędzy przez samorządy studenckie, a także brak kadencyjności władz w samorządach studenckich.

“Parlament ma 20 lat, ale to dobry początek. Uczciwie mogę powiedzieć, że kończy się już okres krzepnięcia organizacji na całkiem profesjonalnym poziomie” – zapewnił Mateusz Mrozek.

Przypomniał, że stworzenie Parlamentu Studentów wynikało z ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z 1990 r. Jednak parlament nie powstał błyskawicznie. Jako pierwsze próbę skonsolidowania środowiska studenckiego podjęło Ogólnopolskie Porozumienie Samorządów Studenckich (OPSS). 8 maja 1995 roku na XXII Zjeździe OPSS delegaci uchwalili nowy statut oraz władze – zjazd przerodził się w I Zjazd Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Część starych władz OPSS nie akceptowało tej zmiany, ale ostatecznie 11 listopada 1995 roku odbył się w Krakowie zjazd nazwany “Zjednoczeniowym”. “I od tego momentu możemy mówić o jednolitym przedstawicielstwie PS RP” – podsumował Mrozek.

Główne obchody 20-lecia PS RP odbędą się w najbliższy weekend (6-8 listopada) w Warszawie. W ramach jubileuszu zostanie zorganizowane uroczyste posiedzenie Rady Studentów w Sejmie RP, a także pierwsze w historii Targi Studenckie StudentEXPO.

PAP – Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)