Opublikowano

Co dają studia podyplomowe?

Wiele osób z wykształceniem wyższym czuje pewnego rodzaju niedosyt i chce uzupełnić wiedzę lub zdobyć nowe umiejętności. Coraz większa liczba absolwentów studiów licencjackich czy magisterskich jest zainteresowana także rozwojem w zupełnie nowym kierunku. W związku z tym chce kontynuować naukę i decyduje się na studia podyplomowe. Co dają i czy warto na nie iść? Kiedy najlepiej podjąć studia podyplomowe? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższym materiale.

Studia podyplomowe – co to znaczy?

 

Taka forma kształcenia pozwala nie tylko uaktualnić i uzupełnić wiedzę teoretyczną, ale też umożliwia rozwój posiadanych umiejętności. Komu przyda się tzw. podyplomówka? Co to jest? Z pewnością to idealna propozycja dla osób, które chcą się dalej rozwijać i podnosić kwalifikacje zawodowe. Studia podyplomowe trwają zazwyczaj 3 semestry. Zjazdy odbywają się zazwyczaj dwa lub trzy razy w miesiącu.

 

Osoby zainteresowane studiami podyplomowymi powinni złożyć w wybranej placówce oświatowej komplet wymaganych dokumentów. Większość instytutów edukacyjnych umożliwia też rejestrację online. Wiele z nich organizuje dodatkowo rozmowy kwalifikacyjne. Przed otrzymaniem świadectwa ukończenia studiów podyplomowych słuchacze zobowiązani są zwykle do napisania pracy zaliczeniowej albo muszą zdać egzamin końcowy.

 

Czy warto robić studia podyplomowe?

 

Obecnie bardzo przydatna jest nie tylko wiedza teoretyczna, ale też praktyczna. Pracodawcy poszukują specjalistów w danej dziedzinie, czyli praktyków z doświadczeniem, którzy mogą zaoferować coś więcej niż dyplom ukończenia studiów I lub II stopnia. Studia podyplomowe stanowią często przepustkę do szybszego awansu, jak również ułatwiają znalezienie lepszej pracy. Pracodawcy pozytywnie rozpatrują aplikacje kandydatów, którzy inwestują w kolejne lata nauki.

 

Wszelkie dodatkowe kwalifikacje są nad wyraz cenne – ukończone kursy, uprawnienia czy studia podyplomowe. Co to oznacza dla absolwentów studiów wyższych magisterskich? Mogą nabyć nowe kompetencje lub przekwalifikować się i wykonywać zupełnie inny zawód. To forma edukacji, która doskonale się wpisuje w wymogi współczesnego rynku pracy. Przy odpowiednio ułożonym grafiku można równolegle studiować na dwóch kierunkach.

 

Dla kogo studia podyplomowe?

 

W jakim wieku najlepiej wybrać „podyplomówkę”? Dotychczas studia podyplomowe cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród 30 i 40-latków. Coraz częściej jednak decydują się na nie osoby w młodszym wieku. Dla kogo są studia podyplomowe? To doskonały wybór dla absolwentów uczelni wyższych, którym zależy na dalszym rozwoju. Dodatkowa specjalizacja znacznie ułatwia awans lub znalezienie bardziej prestiżowej posady. To świetna inwestycja w przyszłość, która potrafi zwrócić się z nawiązką.

 

Kto może iść na studia podyplomowe? Zdecydowanie każdy, kto posiada tytuł licencjata lub magistra. Oferta studiów podyplomowych jest dedykowana osobom zainteresowanym przyswojeniem dodatkowej wiedzy w wybranej dziedzinie czy po prostu chcącym zdobyć nowe kompetencje. „Podyplomówka” to sprofilowana forma kształcenia, która pozwala ugruntować kompetencje praktyczne. Może okazać się szansą nie tylko na dokształcenie się i rozwinięcie nowych umiejętności, ale też dzielenie się własnymi doświadczeniami z nowo poznanymi ludźmi.

 

Studia podyplomowe w Krakowie

 

Oferta jest bardzo zróżnicowana, więc każdy może znaleźć satysfakcjonujący kierunek dla siebie. Dużym zainteresowaniem cieszą się na przykład studia podyplomowe skierowane do osób z wykształceniem pedagogicznym. Krakowski Instytut Rozwoju Edukacji posiada w ofercie wiele ciekawych kierunków polecanych zwłaszcza nauczycielom. Na szczególną uwagę zasługują studia podyplomowe umożliwiające zdobycie kwalifikacji z zakresu bibliotekoznawstwo, doradztwa zawodowego i przedsiębiorczości, integracji sensorycznej, wczesnego wspomagania rozwoju dziecka,  logopedii czy pedagogiki specjalnej.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)